Author Archives for plecak

HOBBY I PASJE NASZYCH MIESZKAŃCÓW

17 września, 2017 4:19 pm Published by Leave your thoughts

Jest to miejsce, w którym będziemy chcieli Państwu przybliżyć osoby, które zajmują się czymś ciekawym, mają jakieś hobby i pasje. A uwierzcie, że w Pieszkowie są takie osoby.
O niektórych z nich wiemy, że robią coś ciekawego, reszta natomiast pozostaje anonimowa.
I to właśnie chcemy zmienić. Mam tylko nadzieję, że zgodzą się one na zaprezentowanie swoich zainteresowań na naszej stronie. Jeżeli znacie kogoś, kto Waszym zdaniem powinien znaleźć się w tej zakładce to napiszcie. 

WĘGRZYN KRZYSZTOF

  

WYRĘBSKI ZDZISŁAW

  

JAN KUROWSKI
HISTORIA WINNICY W PIESZKOWIE

19 maja, 2017 4:43 pm Published by Leave your thoughts

Znają i pamiętają go na pewno najstarsi mieszkańcy Pieszkowa.
O Władysławie Deptule i jego winnicy Dewin w Pieszkowie można znaleźć niewiele, pomimo że jako jeden z pierwszych w powojennej Polsce odbudowywał uprawę winorośli i propagował tradycje winiarskie w naszym kraju.
Poniżej historia winnicy, człowieka i jego zamiłowania do uprawy winorośli.

***********

HISTORIA UPRAWY WINOROŚLI w POLSCE

Początki uprawy winorośli na ziemiach polskich łączą się z początkami polskiego chrześcijaństwa. Badania archeologiczne potwierdzają, że winorośl uprawiano w Krakowie
już w IX stuleciu, co wiąże się z przynależnością w tym czasie ziem południowej Polski
do chrześcijańskiego państwa Wielkich Moraw.

Początkowo winnice zakładane były przy klasztorach, siedzibach biskupich i książęcych. Liczne wzmianki
o winnicach, pochodzące z XII w. świadczą o znacznym rozpowszechnieniu się tej uprawy. Z tego czasu datują
się również często spotykane nazwy miejscowe,
takie jak: Winnica, Winiary, Winna Góra, Winnik, wskazujące na miejsca dawnych upraw.

Znaczny rozwój polskiego winoroślarstwa nastąpił w XIV wieku. Uprawą winorośli zajmowali się wówczas głównie mieszczanie, zakładający liczne plantacje, jak też dzierżawiący dawne winnice klasztorne
i biskupie.

Zmierzch uprawy winorośli na ziemiach polskich wiązał się z licznymi wojnami i najazdami, jakie nawiedziły Polskę w XVII stuleciu.

 

Należy także dodać, że zmiany klimatyczne nazywane „małą epoką lodowcową” (to wtedy zamarzł Bałtyk), które nastąpiły
w XVII i XVIII wieku doprowadziły do niemal zupełnego zaniku uprawy winorośli w Polsce

fot.na zdjęciu wojska szwedzkie przeprawiające
się po zamarzniętym Bałtyku

 

 

W okresie międzywojennym w Polsce istniało kilkaset hektarów winnic, głównie w zachodniej Wielkopolsce (sąsiadującej z regionem zielonogórskim) Druga wojna światowa przerwała jednak te interesujące próby odrodzenia polskiego winnictwa.

Po drugiej wojnie światowej Polska wciąż należała do krajów uprawiających winorośl. W 1945 roku objęliśmy także ponad 200 ha winnic zielonogórskich wraz z cieszącymi się międzynarodową sławą piwnicami Gremplera. Jednakże po wysiedleniu niemieckich mieszkańców tych terenów,
od pokoleń obeznanych z winiarstwem, obszar upraw winorośli szybko się zmniejszył. W 1961 roku pozostało zaledwie 37 ha winnic. W latach sześćdziesiątych nastąpił ostateczny upadek polowej uprawy winorośli w Polsce.

Dziś w Polsce jest około 500 winnic zajmujących powierzchnię około 500 ha, z których większość powstała w ostatnich kilku latach.

Z ciekawostek można dodać, że pierwsze wzmianki dotyczące upraw winorośli w okolicach Lubina pochodzą z roku 936. Pisał o nich w swoich kronikach Geograf Bawarski.

Natomiast w Zielonej Górze, mieście wydawało by się od zawsze związanym z uprawą winorośli pierwsze krzewy winorośli pojawiają się wraz z osiedleniem się osadników z Flandrii ok. 1150 roku

A MOŻE TO LUBIN DAŁ POCZĄTEK WINOROŚLI w POLSCE ?

Kiedy Władysław Deptuła 17.02.1967 przybył do Lubina był jednym z wielu Budowniczych Zagłębia Miedziowego. Oprócz pracy interesowała go turystyka i w tym celu nabył „Przewodnik po ziemi lubińskiej” Jana Bilińskiego, w którym była informacja że już w 936 roku w rejonie osady pod nazwą Lubin były winnice.

……”Pierwotnie osada w rejonie Starego Lubina należy do osad przedhistorycznych. Pierwsza wzmianka z 936 roku pochodzi od Geografa Bawarskiego, który nadmienia o istnieniu dużych winnic w sąsiedztwie osady o tej nazwie”.

Zainteresowało go to do tego stopnia,że bywając na urlopach w Bułarii,Węgrzech oraz na Krymie, zawsze odwiedzał winnice i poznawał tajniki uprawy winorośli, przekazywane mu przez tamtejszych winoroślarzy.

Gdy na Przylesiu zaczęły powstawać działki pracownicze jedną z nich nabył Pan Władysław. Na działce oprócz owoców i warzyw uprawiał także winorośl różnych odmian i już w roku 1975 do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach wysłał 25 odmian dla celów badawczych.

Pod koniec lat 70 postanowił kupić ziemię i na niej założyć winnicę. Żeby to spełnić, w roku 1983 odbył kurs rolniczy na którym zdobył „Świadectwo robotnika wykwalifikowanego”
o specjalizacji – rolnik wykwalifikowany -, co umożliwiało mu zakup ziemi.

Od spółdzielni „Postęp ” nabył 1,5 ha ziemi w Pieszkowie, na której wiosną 1984 roku posadził pierwsze sadzonki winorośli w postaci zrazów, nabyte od Pana Henryka Tomczyka z Baranowa k/Poznania, u którego szkolił się w uprawie winorośli. Były to gołe, trzy oczkowe odcinki łozy (zrazy) bez korzeni bezpośrednio sadzone do słabej piaszczystej gleby, a nie sadzonki już ukorzenione następujących odmian: Skarb Panonii, Aurora i SeywVillard 52-76.

Pierwsze zrazy posadzono dnia 23 marca 1984 roku a winnica przybrała nazwę DEWIN,
od nazwiska Deptuła i słowa winnica. W ten sposób powstała winnica w Pieszkowie, gmina Lubin, woj. legnickie (obecnie dolnośląskie).

HISTORIA WINNICY

Winnica DEWIN powstała wiosną 1984 roku we wsi Pieszków, gmina Lubin, województwo dolnośląskie na gruntach klasy V i VI. Bez zabudowań, na zdewastowanej przez niewłaściwą uprawę glebie. Była to winnica doświadczalna, zajmująca się uprawą winorośli w dużych tunelach foliowych i takich samych odmian w uprawie gruntowej. Na winnicy uprawiane były odmiany deserowe, uniwersalne i przerobowe, różnych gatunków i odmian oraz różnego pochodzenia klimatyczno – geograficznego . W sumie sprawdzono około 400 odmian pozyskanych od winoroślarzy z Ukrainy, Rosji, Czechosłowacji, Węgier, Mołdawii, Niemiec oraz od winoroślarzy polskich w ramach wzajemnej wymiany. Wiele odmian otrzymał bezpośrednio
z Instytutów Uprawy Winorośli Mołdawii, Ukrainy, Bułgarii. Bardzo dobrze rozwijała się współpraca z kolegą Ryszardem Piątkiem. Badaczem i kolekcjonerem. Posiadaczem kolekcji zawierającej około 1000 odmian winorośli. Podobną kolekcją w Polsce może poszczycić się jedynie tylko Władysław Deptuła. Za pośrednictwem Ryszarda Piątka wiele odmian Pan Władysław otrzymywał także z USA i Austrii.
Po ostatniej bardzo surowej zimie w roku 2012, gdy w naszym rejonie przez prawie  pięć miesięcy występowały mrozy sięgające nawet ponad –30o C, a gleba nie była pokryta śniegiem i ziemia przemarzła do głębokości około 1 metra, to około 80% krzewów całkowicie wymarzło.

Na początku 2013 roku winnica była po modernizacji i znajdowało się na niej około 550 krzewów, w tym 150 owocujących. Pozostałe to nasadzenia młode, które w owocowanie weszły w następnych dwóch latach. W roku 2015 w kolekcji zostało około 150 krzewów i odmian, które przetrwały ostatnie niekorzystne warunki klimatyczne. Są to głównie odmiany deserowe
i przerobowe najnowszej generacji.

Od początku powstania winnicy Władysław Deptuła współpracował z Instytutami Uprawy Winorośli na Węgrzech, Mołdawii i Ukrainie, oraz polskim Instytutem Sadownictwa
i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Odmiany z  winnicy DEWIN, w około 80% stołowe (deserowe) prawie w całości nadawały się do uprawy w całej Polsce. Posiadały wspaniałe walory wizualno – smakowe i były odporne na zmienne warunki klimatyczne.

Na początku 2016 roku ze względu na brak następców, wiek i stan zdrowia właściciela winnica DEWIN została postawiona w stan likwidacji.

Władysław Deptuła jest autorem kilkunastu własnych opracowań, oraz posiada bardzo duży zbiór fachowej literatury na temat uprawy winorośli, w dużym stopniu przetłumaczonej na język polski z języka rosyjskiego i ukraińskiego, a przeznaczonej dla winoroślarzy o każdym poziomie wiedzy. Stopniowo będzie ona publikowana we własnym wydawnictwie i być może polscy winoroślarze z tej wiedzy skorzystają.

Winnica DEWIN to pierwsza winnica powstała na Dolnym Śląsku w okresie powojennym. Pierwsza wzmianka o istniejących winnicach w rejonie osady Lubin pochodzi z roku 936 i jest to prawdopodobnie pierwsza wzmianka o uprawie tej rośliny w Polsce.

Nie sposób nie wspomnieć, że to z jego wiedzy i doświadczenia korzystali najwięksi plantatorzy w Polsce, którzy po nim otwierali swoje winnice. Tak było w 2001 roku, kiedy
Ewa i Lech Jaworkowie podjęli się uprawy winorośli i rozpoczęli swoją przygodę z winiarstwem. Pan Lech winnicę chciał założyć na próbę, ale zabrał się do tego profesjonalnie. Na początek spotkał się najstarszym stażem w uprawie winorośli na Dolnym Śląsku Władysławem Deptułą
z Lubina. Wspólnie pojechali do Niemiec, gdzie kupił pierwsze sadzonki, którymi obsadził
3 hektary ziemi. I w ten sposób powstała największa w Polsce Winnica Jaworek położona
w Miękini w pobliżu Środy Śląskiej.

Winobranie na wesoło

 

opracował Artur Jędrak


ARCHIWUM WIADOMOŚCI

3 lipca, 2016 2:45 pm Published by Leave your thoughts

***********

5.04.2018

W DNIACH 6 – 9.04.2018 URZĄD GMINY BĘDZIE NIECZYNNY

 

Od 10 kwietnia Urząd Gminy Lubin zaprasza do NOWEJ SIEDZIBY
przy ul. Księcia Ludwika 3

Pracownicy Urzędu Gminy Lubin przygotowują się do przeprowadzki do nowego obiektu przy ul. Księcia Ludwika I nr 3. W związku z tym 6 i 9 kwietnia Urząd Gminy Lubin będzie nieczynny. Będzie jednak możliwość złożenia urzędowych pism. Za powstałe w związku z tym niedogodności serdecznie przepraszamy. Budynek jest już gotowy, więc w Urzędzie Gminy trwają ostatnie przygotowania do przenosin. Przeprowadzkę zaplanowano w terminie, który jest najmniej uciążliwy dla mieszkańców , czyli po okresie obowiązkowych opłat podatków lokalnych.

źródło UG. Lubin

***********

4.04.2018

NIE ZROBISZ JUŻ ZAKUPÓW W SKLEPIE W PIESZKOWIE

DSC_0405

 

Po 17 latach działalności sklep w Pieszkowie został zamknięty. O jego zamknięciu zdecydowały względy ekonomiczne. Obecnie lokal wystawiony jest na sprzedaż lub istnieje możliwość jego dzierżawy.

***********

1.04.2018

TRIDUUM PASCHALNE W NASZYM KOŚCIELE

 

Triduum Paschalne to najważniejsze trzy dni w roku liturgicznym katolików.
Wielki Czwartek – to dzień świętowania pamiątki ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami. To także dzień, w którym Jezus ustanowił sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa.
Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej – to dzień sądu, męki i śmierci Jezusa. W tym dniu obowiązuje ścisły post, a na ulicach wielu miast odbywają się Drogi Krzyżowe.
Wielka Sobota – dzień czuwania przy Bożym grobie oraz oddawanie się zadumie i refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, W tym dniu odbywa się poświęcenie pokarmów na wielkanocny stół.Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej która stanowi już początek radosnych obchodów Zmartwychwstania Jezusa – jest więc tak naprawdę uznawana za Niedzielę Wielkanocną.
W Niedzielę Wielkanocną na porannej mszy na dzieci czekała słodka niespodzianka. W końcu po 40 dniach postu każde dziecko tak jak co niedzielę po mszy otrzymało coś słodkiego. Za słodkie prezenty bardzo dziękujemy Państwu Węgrzyn.

***********

28.03.2018

***********

18.03.2018

JUBILEUSZOWE TRADYCJE WIELKANOCNE DLA PIESZKOWIANEK

10 Jubileuszowy Konkurs Kulinarny Tradycje Wielkanocne za nami. Okazał się on szczęśliwy dla Pieszkowianek, które zdobyły główną nagrodę konkursu za potrawę:

Udziec z dzika z prawdziwkami

W tym roku drużyna Pieszkowianek przygotowała trzy potrawy.
W kategorii I – 50 odsłon jaja wielkanocnego – Rolada jajeczna z łososiem.
W kategorii II – Główny bohater obiadu wielkanocnego – Udziec z dzika z prawdziwkami.
W kategorii III – Deser wielkanocny – Brzoskwinka na ryżowej chmurce.
Zwycięską potrawę przygotowała pani Jadwiga Kołcz.
Naszym Panią gratulujemy i czekamy na kolejne konkursy kulinarne.

***********

17.03.2018

MAMY NOWEGO SOŁTYSA – AKTUALIZACJA

Od dzisiaj mamy nowego sołtysa. A raczej panią sołtys – Renatę Jędrak.
Zebranie wiejskie rozpoczęło się od wybrania komisji skrutacyjnej, w składzie której znalazły się następujące osoby :Krystyna Kędroń, Robert Piekut, Tadeusz Gimel i Violetta Niemczak-Dąbrowska.
Zgodnie ze Statutem sołectwa Pieszków najpierw odbyło się pierwsze głosowanie dotyczące odwołania obecnego sołtysa. Udział w nim wzięło 77 osób. Za odwołaniem było 56 osób, przeciw odwołaniu 21 osób.
W drugim głosowaniu mieszkańcy głosowali już na nowego sołtysy spośród dwóch zgłoszonych kandydatur. Renaty Jędrak i Andrzeja Gancarczyka.
W tajnym głosowaniu Renata Jędrak uzyskała 53 głosy, natomiast Andrzej Gancarczyk 24 głosy. Oddano 1 głos nieważny.

Jednocześnie chciałbym podziękować odwołanemu sołtysowi Darkowi Pankowi za pracę przez ostatnie 7 lat na rzecz naszej wsi.

***********

11.03.2018

JUTRO ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

W dniu jutrzejszym w Oborze nastąpi rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Urząd Gminy Lubin „O naszą gminę dbamy i sami ja sprzątamy” Zachęcam do obejrzenia filmu, który został przez nas złożony na konkurs.

***********

9.03.2018

ZEBRANIE WIEJSKIE W SPRAWIE ODWOŁANIA SOŁTYSA

Wójt Gminy Lubin zawiadamia, że w dniu 15.03.2018 o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej
w Pieszkowie odbędzie się zebranie w sprawie odwołania i wyboru sołtysa sołectwa Pieszków.

Porządek zebrania:
1. Otwarcie zebrania i stwierdzenia jego prawomocności.
2. Wybór protokolanta.
3. Dyskusja nad wnioskiem o odwołanie sołtysa.
4. Wybór komisji skrutacyjnej dla przeprowadzenia głosowania w sprawie odwołania sołtysa oraz przeprowadzenia wyboru sołtysa.
5. Głosowanie i ogłoszenie wyników w sprawie odwołania sołtysa.
6. Głosowanie i ogłoszenie wyników w sprawie wyboru sołtysa.
7. Zamknięcie zebrania.

***********

23.02.2018

UWAGA NA REMONT PRZEJAZDU KOLEJOWEGO W RASZÓWCE

Niebezpiecznie może być w obrębie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu ulicy 1-go Maja oraz w okolicy stacji Raszówka. To skutek długo wyczekiwanego remontu linii kolejowej Legnica-Lubin Górniczy- Rudna Gwizdanów oraz związana z tym przebudowa stacji Raszówka.
Na czas remontu zdemontowane zostaną szlabany kolejowe, wyłączona zostanie także sygnalizacja świetlna i dźwiękowa. W Raszówce zamontowane zostaną także nowe znaki drogowe w obrębie przejazdu.

***********

18.02.2018

OSTATNI ETAP REMONTU KOŚCIOŁA-MONTAŻ OKIEN NA WIEŻY KOŚCIELNEJ.
listopad 2017

Ostatni III etap remontu kościoła – montaż okien na wieży okazał się najtrudniejszym z etapów.
Ze względu na bardzo wąskie wejście na wieżę oraz drewnianą konstrukcję, na której zawieszone są dzwony jedynym sposobem na dostarczenie okien na górę było wciąganie ich ręcznie na linach. Prace rozpoczęły się od wczesnych godzin porannych i trwały do wieczora.

***********

9.02.2018

KILKA SPOSOBÓW JAK POZBYĆ SIĘ DODATKOWYCH KALORII PO TŁUSTYM CZWARTKU BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

***********

24.01.2018

PSZOK JUŻ TYLKO W OBORZE

Niestety dla nas, mieszkańców Pieszkowa nie jest to dobra wiadomość.
Od 1 lutego 2018 roku gminny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (inaczej PSZOK) działać będzie tylko w Oborze, tuż przy oczyszczalni ścieków. Działający do tej pory PSZOK dla mieszkańców Gminy Lubin prowadzony był na miejskim wysypisku śmieci przy ul. Zielonej w Lubinie .
Na stronie gminy możemy znaleźć informację, że działający od 1 lutego PSZOK będzie już na naszych gminnych terenach, co da oszczędności finansowe.
Tylko kto odczuje te oszczędności ? Czyżby wójt szykował mieszkańcom obniżkę stawek za wywóz nieczystości ?
PSZOK w Oborze będzie czynny od poniedziałku do czwartku w godzinach 7.30- 13.30, w piątki od 14.30 do 19, a w soboty od 7.30 do 13.30.

źródło: UG. Lubin

***********

22.01.2018

NOWE UMOWY NA WODĘ I ŚCIEKI

Mieszkańcy Gminy Lubin muszą w najbliższym czasie zawrzeć nowe umowy na dostawę wody
i ścieków. Do wszystkich trafi specjalne pismo a w nim odpowiedni wniosek w tej sprawie, który trzeba tylko podpisać i bez dodatkowych kosztów odesłać lub dostarczyć do spółki albo Urzędu Gminy.
Ma to bezpośredni związek z trwającą likwidacją samorządowego zakładu budżetowego pod nazwą Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach.
W każdej przygotowanej przesyłce jest koperta zwrotna do bezpłatnego odesłania podpisanego wniosku. Nie wymaga ona żadnego znaczka pocztowego, wystarczy wrzucić ją do skrzynki.

Wnioski są także do pobrania na stronie internetowej GZUKiM-u. Można je odesłać pocztą, ale także zeskanować i wysłać na adres sekretariat@pgkgl.pl lub też dostarczyć do siedziby spółki
w Księginicach albo Urzędu Gminy Lubin.

Wnioski można pobrać także poniżej.

Wniosek woda ścieki-os.fizyczne

Wniosek woda ścieki-firma

źródło: UG. Lubin

***********

16.01.2018

WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK

Wyjątkowa scenografia oraz wspaniała atmosfera towarzyszyły Wieczorowi Kolęd i Pastorałek, który odbył się 14.01.2018 w świetlicy w Pieszkowie.
Impreza zorganizowana z inicjatywy księdza proboszcza Wojciecha Skowron przy pomocy
i udziale mieszkańców Pieszkowa wypełniła naszą świetlicę do ostatniego miejsca.
Ci z mieszkańców, którzy przyszli parę minut po godz. 17.00 niestety musieli już stać.
Przy stołach, na których znalazły się domowe wypieki, zimne przekąski (wszystko to przygotowane przez Panie z Pieszkowa) można było spotkać także mieszkańców Osieka
i Raszówki.
W ten wyjątkowy wieczór usłyszeliśmy min. tradycyjne i autorskie wykonanie kolęd i pastorałek zespołu „Nazaret” z Osieka. Z mieszkańców Pieszkowa na scenie zobaczyliśmy zespół lutników
w składzie Krzysztof Węgrzyn – żłóbcoki, gitara, Tadeusz Jasiurkowski – skrzypce, Jerzy Piórko – gitara, Jan Paluch – gitara basowa, którzy zagrali i zaśpiewali nam kolędy po góralsku,
a pomagały im w tym Renata i Klaudia Jędrak oraz Wikoria Trela – gitara.
Renata i Klaudia wystąpiły tego wieczoru po raz drugi, grając i śpiewając przygotowane przez siebie kolędy, a dołączyła do nich i wspomogła swoim głosem Ewa Zbaraza z Karczowisk.
W ostatniej chwili chęć wystąpienia na scenie zgłosiło rodzeństwo Bartosz i Ewa Ziętek z Osieka, które wykonało jedną z kolęd grając na flecie i akordeonie.
Wśród publiczności zasiedli m.in. wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, starosta lubiński Adam Myrda, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski, oraz radni z Gminy Lubin. Zostali oni zaproszeni przez księdza proboszcza, który podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek podziękował im za pomoc okazaną parafii, bez której remont stolarki drzwiowej i okiennej w kościołach w Osieku i Pieszkowie by się nie odbył.
Podziękowania za przeprowadzony remont od mieszkańców Pieszkowa oraz Rady Parafialnej
i Róży Różańcowej z Osieka otrzymał także Nasz ksiądz proboszcz.

Z materiałów nagranych podczas wspólnego kolędowania postaramy się zmontować niedługi film
i udostępnić go na naszej stronie

***********

13.01.2018

PODZIĘKOWANIA OD KSIĘDZA PROBOSZCZA

 

Zakończenie roku 2017 to czas rozliczeń i podsumowanie mijających miesięcy. Jak zwykle ksiądz proboszcz Wojciech Skowron podziękował grupie mieszkańców, która w mijającym roku potrafiła swój prywatny czas poświęcić przy pracach na rzecz Naszego kościoła w Pieszkowie.
Za ŚP. Józefa Kołcz podziękowania odebrała żona.

***********

12.01.2018

MAMMOBUS W OSIEKU – BEZPŁATNE BADANIA

W najbliższą środę (17 stycznia) w Osieku będzie stał mammograf, w którym bezpłatnemu badaniu będą mogły poddać się panie w wieku od 50 do 69 lat. To badania finansowane przez dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach Programu profilaktyki raka piersi.
Mammograf będzie w Osieku między godzinami 9.00 a 16.00, przy Szkole Podstawowej na ul. św. Katarzyny.

Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera z powodu nowotworu, jest zbyt późne wykrycie choroby. Wyniki badań dowodzą, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, znacznie rzadziej umierają z powodu raka piersi. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, w tym mammografię.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Panie będące w tej grupie wiekowej powinny poddawać się mammografii co dwa lata. Badanie trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka piersi nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia.

źródło: UG. Lubin

***********

2.01.2018

NOWY HARMONOGRAM ODPADÓW

W zakładce ODPADY HARMONOGRAM jest juz dostępny grafik odbioru odpadów na cały 2018 rok wraz z podanymi datami odbioru odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętów AGD i RTV

***********

22.12.2017

NOWA SZOPKA W NASZYM KOŚCIELE

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy Pieszkowa zajęli się przygotowaniem kościoła. Przystroili choinki i ustawili szopkę.
W tym roku wierni, którzy wezmą udział w nabożeństwach Bożonarodzeniowych będą mogli zobaczyć nową szopkę, która po rozstawieniu wszystkich figur wygląda naprawdę wspaniale.

***********

12.12.2017

NIE BĘDZIE PODWYŻKI ZA WODĘ i ŚCIEKI – ILE W TYM PRAWDY ?

Ostatnia 56. sesja Rady Gminy Lubin zwołana została w trybie pilnym, co związane było
z wprowadzonymi niedawno zmianami w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę
i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Na stronie Urzędu Gminy ukazał się artykuł (treść artykułu tutaj), z którego wynika, że przez najbliższe półtora roku w gminie Lubin nie będzie podwyżek za wodę i ścieki. I jeszcze do tego został zniesiony abonament, który był doliczany do każdego rachunku w kwocie 12,76 zł.
Nic tylko się cieszyć.
Ale, że ostatnio pojawiały się na stronie Urzędu Gminy informacje, które można było rożnie zrozumieć postanowiłem policzyć, czy aby na pewno nie zapłacę więcej. Tym bardziej, że
w tym samym artykule przytoczone są słowa prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin Wojciecha Dziwińskiego:
„Nieco wyższych opłat mogą się spodziewać osoby, które zużywają więcej wody niż wynosi średnia miesięczna”

Cena brutto za metr sześcienny wody dostarczany do gospodarstw domowych wyniesie 5,59zł. Wcześniej było to 4,84 zł. Wychodzi 0,75 zł więcej za 1m3.
Za odprowadzone ścieki 3,18 zł. Wcześniej było 3,04 zł. Wychodzi 0,14 zł więcej za 1m3.
Czyli na 1m3 wody i ścieków rachunek rośnie nam o 0,89 zł.
W związku z tym, że rachunki za wodę płaciliśmy co dwa miesiące, a teraz będziemy płacili co miesiąc to zniesienie abonamentu da nam oszczędność 6,38 zł w skali miesiąca.
Jak łatwo teraz policzyć, to każdy kto zużyje więcej niż 7m3 wody miesięcznie zapłaci większy rachunek.
W związku z tym nasuwa się pytanie. Ile jest takich gospodarstw domowych w naszej gminie, które zużywają mniej niż 7m3 i czy to można nazwac podwyżką czy nie ??

***********

11.12.2017

Św. MIKOŁAJ w PIESZKOWIE

Wspólna zabawa, bitwa na papierowe kulki i wyścigi przez gąsienicę. To tylko część zabaw,
w których wzięły udział dzieci z Pieszkowa w oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja do świetlicy w niedzielne popołudnie 10 grudnia 2017 roku.

***********

9.12.2017

TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE 2017

8 grudnia w świetlicy w Osieku odbyła się X edycja konkursu kulinarnego „Tradycje Bożonarodzeniowe ”.
Jak zwykle nasz Pieszków reprezentowały panie z grupy „Pieszkowianki”, którym udało się zająć II miejsce za potrawę – rolada wieprzowo-wołowa pod pierzynką z czosnku i III miejsce
w kategorii ozdoba świąteczna za przygotowaną przez panią Jadwigę Kołcz bombkę świąteczną wypełnioną cukierkami.
II miejsce w kategorii ozdoba świąteczna zajęła Klaudia Jędrak za wykonanego anioła.
W tym roku do konkusrsu kulinarnego Pieszkowianki zgłosiły: roladę wieprzowo wołową pod pierzynką z czosnku, pierogi drożdżowe z kapustą i grzybami oraz ciasto kora dębu.

***********

6.12.2017

SPOTKANIE w SPRAWIE DOFINANSOWANIA FOTOWOLTAIKI

14 grudnia 2017 roku o godz. 17.00 w świetlicy wiejskiej w Osieku odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące Projektu partnerskiego pn. „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej-mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska” .

Uprzejmie prosimy o przygotowanie na spotkanie:

1. informacji o wysokości opłat za energie elektryczną z faktur za ostatnich 12 miesięcy.

2. informację o miejscu niezacienionym
(o kierunku południowym/południowo-wschodnim/południowo-zachodnim) w m2 na: dachu skośnym lub dachu płaskim.

źródło: UG.Lubin

***********

5.12.2017

SZEROKOPASMOWY INTERNET NA RAZIE NIE DLA PIESZKOWA

To Księginice, Składowice, Gola, Raszówka i Karczowiska będą cieszyły się jako pierwsze
(a może też jako ostatnie) w gminie Lubin z dostępu do szerokopasmowego internetu.
Trwa układanie światłowodu i niewykluczone, że już na początku stycznia 2018 usługa zostanie uruchomiona.

Prace trwają równolegle we wszystkich miejscowościach, objętych projektem, a w gminie Lubin są to Gola, Księginice, Składowice, Chróstnik, Karczowiska, Krzeczyn Wielki, Raszówka
i Wiercień. Plan zakłada, że w pierwszych miejscowościach szerokopasmowy Internet uruchomiony zostanie już na początku stycznia 2018 r.

Na początku lipca wójt Tadeusz Kielan poinformował mieszkańców gminy (tekst można przeczytać tutaj), że w I etapie będzie podłączonych 20 miejscowości, a docelowo cała gmina. Teraz dowiadujemy się, że jest to 8 miejscowości, a reszta jak mówi wójt, uzależniona jest od tego czy uda się uzyskać fundusze zewnętrzne.

Najnowsze informacje na temat prac związanych z budową internetu szerokopasmowego
w naszej gminie są tutaj.

***********

1.12.2017

RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW NA DOFINANSOWANIE FOTOWOLTAIKI

Mieszkańcy gminy Lubin mogą już od dzisiaj skorzystać z bezzwrotnych dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych. Dziś opublikowano ogłoszenie o naborze wniosków.

Wszystko na ten temat można znaleźć klikając na poniższy link

http://www.ug.lubin.pl/fotowoltaika-ogloszenie-o-naborze-wnioskow/

***********

14.11.2017

PANORAMA PIESZKOWA

Przy okazji naprawy wieży kościelnej udało się zrobić kilka zdjęć naszego Pieszkowa

 

***********

12.11.2017

NAPRAWA WIEŻY KOŚCIELNEJ I DACHU

W mijającym tygodniu naprawy doczekały się wieża kościelna i elementy dachu, które uległy uszkodzeniu podczas październikowych orkanów przechodzących przez Pieszków. Do naprawy konieczne było kupienie nowej blachy miedzianej, ponieważ elementy, które zostały zerwane
z wieży nie znalazły się. Prace przy naprawie wykonali Jurek i Arkadiusz Tereba.

***********

10.11.2017

JUŻ WKRÓTCE RUSZY DOFINANSOWANIE DO FOTOWOLTAIKI

Gmina Lubin jest beneficjentem projektu grantowego „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”.
Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezzwrotnych dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych.
Gmina Lubin otrzymała na granty ok. 1,2 mln i kwota ta posłuży dofinansowaniu około 40 instalacji. Beneficjentami projektu mogą być właściciele domków jednorodzinnych z terenu naszej gminy, którzy dzięki realizacji projektu będą w stanie obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną.

W listopadzie 2017 roku planowane jest uruchomienie konkursu z naborem wniosków o grant. W tym czasie dla zainteresowanych mieszkańców udostępniony jest Punkt Informacyjny zlokalizowany w Urzędzie Gminy w Lubinie, w którym udzielane będą wszelkie informacje na temat projektu. Obsługą punktu zajmują się pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej
i Ochrony Środowiska, urzędujący w pokoju nr 9, ul. Władysława Łokietka 6a lub pod numerem telefonu: 76/ 84- 03-128

Wszystkie szczegóły dotyczące tego kto może starać się o grant, jakie wymogi musi spełniać dom jednorodzinny i jakie projekty będą premiowane, można znaleźć w załączonym poniżej dokumencie.

Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

źródło ug.lubin

***********

27.10.2017

MOŻE W KOŃCU BĘDZIE GAZ W PIESZKOWIE

Gmina Lubin podpisała z PGNiG porozumienie o współpracy w zakresie poprawy jakości powietrza atmosferycznego. Przełożyć się to może na szybką gazyfikacje 15 miejscowości Gminy Lubin, do których gazociąg jeszcze nie dociera.

Gazu wciąż nie ma 15 miejscowości i to się musi zmienić. Namawiam wszystkich zainteresowanych do składania wniosków, ponieważ otrzymaliśmy deklaracje, że im więcej chętnych, tym większe szanse na szybkie poprowadzenie gazu do danej miejscowości – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Gmina wspólnie z PGNiG prowadzić będą działania informacyjno-reklamowe i edukacyjne, zachęcające mieszkańców i przedsiębiorców do wymiany pieców. Gazowa spółka zapewni osobom zainteresowanym kompleksowe wsparcie merytoryczne i doradcze, pomoc
w wypełnianiu dokumentów oraz ułatwi kontakt i współpracę z jej partnerem technicznym na preferencyjnych warunkach.

W najbliższym czasie postaramy się dowiedzieć w Urzędzie Gminy coś więcej na ten temat
i napiszemy to na naszej stronie.

 

źródło ug.lubin

***********

26.10.2017

SYSTEM OSTRZEGANIA DLA PIESZKOWA

System powiadamiania i ostrzegania mieszkańców za pomocą wiadomości SMS rozbudowany został o wszystkie sołectwa Gminy Lubin. Oznacza to, że informacje przeznaczone dla danej miejscowości, otrzymywać będą tylko jej mieszkańcy, którzy zadeklarują taką wolę.

Służy do tego aplikacja BLISKO, dzięki której znaczenie poszerza się zakres przesyłanych informacji, oraz pozwala kierować informację przeznaczone tylko dla danej grupy odbiorców np. terminy zebrań wiejskich, awarie, przerwy w dostawie wody itp.

Przypominamy że dla mieszkańców system powiadamiania jest bezpłatny. Informacje można otrzymywać na dwa sposoby: instalując aplikację BLISKO lub odbierając wiadomość SMS.

WYBIERZ SPOSÓB REJESTRACJI DO SYSTEMU POWIADAMIANIA I OSTRZEGANIA
 

źródło ug.lubin

***********

23.10.2017

WIATRAK ZDZISŁAWA WYRĘBSKIEGO

Nie trzeba było długo czekać na nowy projekt Zdzisława Wyrębskiego. Po kontrabasie-barku przyszedł czas na wiatrak.

Więcej zdjęć w zakładce –HOBBY i PASJE NASZYCH MIESZKAŃCÓW

***********

18.10.2017

SPRZĄTAMY NASZĄ GMINĘ

Dziewiętnastu mieszkańców Pieszkowa w sobotę 14.10.2017 rozpoczęło akcję CZYSTY PIESZKÓW W NASZYCH RĘKACH w ramach akcji ekologicznej SPRZĄTAMY NASZĄ GMINĘ. Po podzieleniu się na grupy część poszła w stronę Niemstowa, część w stronę Gorzelina,
a pozostali sprzątali plac zabaw.
Po uprzątnięciu wyznaczonych przez siebie terenów uczestnicy akcji skierowali się w stronę Osieka i w kierunku na Raszową, oczyszczając biegnące wzdłuż drogi rowy. O ile w samym Pieszkowie ilość zebranych śmieci była niewielka, to już przy drogach dojazdowych z Lubina
i Gorzelina ilością zebranych nieczystości można było by obdzielić kilka takich akcji.
A pamiętacie taki duży czarny worek leżący (no własnie sam nie wiem ile lat. 5, a może więcej) w lesie między Osiekiem, a Pieszkowem po prawej stronie ? Jego też w końcu zabraliśmy
z tego miejsca. Okazało sie, że cały wypchany był odpadkami styropianu z budowy

***********

16.10.2017

REMONT W KOŚCIELE TRWA – aktualizacja

Zostałem poinformowany przez osoby, które sprzątały kościół, że zapomniałem
w podziękowaniach od księdza proboszcza umieścić jeszcze jednej osoby. W tym miejscu naprawiam to niedopatrzenie i dopisuję Barbarę Pater. Przepraszam za przeoczenie. Natomiast osobom, które zwróciły mi na to uwagę dziękuję.

Zakończył się kolejny etap remontu kościoła. W pierwszej kolejności do renowacji zostały zabrane wszystkie drzwi wejściowe (4 szt.), a wejścia zabezpieczone zostały przez wiernych. Następnie przyszedł czas na oczyszczanie z rdzy krat w oknach, następnie ich pomalowanie,
a także wymianę małych i dużych okien.
Po wymontowaniu starych okien i wstawieniu nowych mieszkańcy zajęli się uprzątnięciem kościoła. A naprawdę było co robić.

W tym miejscu ksiądz proboszcz chciał bardzo podziękować następującym osobom:

Józefowi Kołcz

Danucie Przybył

Jadwidze Przybył

Irenie Rembisz

Agnieszce Windysz

Leokadii Gimel

Jolancie Tomczak

Stanisławowi Pachowicz

Leszkowi Tereba

Renacie Jędrak

Jolancie Treli

Kamili Jarzębowskiej

Paulinie Dokli

Agnieszce Przybył

Annie Bidzińskiej

Marcie Rościńskiej

Anecie Tereba wraz z synem

Roksanie Jelińskiej

Tomkowi Amanowiczowi

Barbarze Pater

***********

13.10.2017

NIE ZAPOMNIJ ZGŁOSIĆ ODBIORU ODPADÓW !!!

Już nie wyznaczonym miejscu, ale przy własnej posesji można będzie zostawić odpady wielkogabarytowe, które zabiorą gminne służby porządkowe.

w Pieszkowie odbiór odpadów wielkogabarytowych 25.10.2017 (środa)

Wielkogabaryty i zużyty sprzęt AGD i RTV odebrane zostaną sprzed posesji po wcześniejszym zgłoszeniu adresu nieruchomości do Urzędu Gminy w Lubinie. Zgłoszenia należy dokonać do 7 dni przed terminem odbioru odpadów, telefonicznie (76 84 03 126), pisemnie (Urząd Gminy w Lubinie ul. W. Łokietka 6, 59-300 Lubin) lub u sołtysa miejscowości.

Odpady, które mogą zostać oddane w ramach prowadzonej zbiórki:

• wszystkie przedmioty zawierające elementy elektryczne i elektroniczne, pochodzące z gospodarstw domowych,

• stoły, szafy, krzesła, sofy,

• dywany, wózki dziecięce, materace, rowery, zabawki dużych rozmiarów,

• wanny, drzwi, umywalki itp.

Odpady, których nie można oddać w ramach prowadzonej zbiórki:

• odpady remontowo-budowlane,

• opony, części samochodowe,

• odpady zielone, np. gałęzie, trawa w workach, w systemie workowym (papier, szkło, plastik, odpady biodergadowalne),

• odpady pochodzące z działalności gospodarczej i rolniczej.

źródło ug.lubin

 

***********

11.10.2017

SPOTKANIE NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA w PIESZKOWIE

Na zebraniu z mieszkańcami Pieszkowa obecni byli naczelnik Wydziału Prewencji Piotr Dwojak, kierownik II Rewiru Dzielnicowych Piotr Smolarek, oraz nasz dzielnicowy Konrad Szewczyk. Zebranie miało związek z atakami psa jednego z mieszkańców na psy sąsiadów.
Zgodnie z faktami przytoczonymi przez naczelnika wydziału Komendy Powiatowej Policji
w Lubinie pies rasy amstaf zagryzł dwa psy należące do sąsiadów, przy czym podkreślone było, że jeden z psów został zagryziony, gdyż wszedł na posesję, której pilnuje amstaf . Podczas zebrania jedna z mieszkanek zgłosiła pogryzienie swojego zwierzęcia przez tego samego psa. Właściciel winnego czworonoga odpierał zarzuty sąsiadów tłumacząc się tym,
iż to właśnie oni nie pilnują swoich psów i przez to ich zwierzęta wchodzą na teren, na który nie powinny wchodzić. Oświadczył także, że jego pies jest cały czas na uwięzi i nie biega swobodnie tak jak niektórzy sugerują. Nie zaprzeczał, że raz zdarzyło się, że pies się zerwał. Poszkodowani przez amstafa sąsiedzi stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem, które zapewniło by bezpieczeństwo dla innych zwierząt oraz ludzi mieszkających w pobliżu będzie wybudowanie przez właściciela kojca dla psa. Policjanci poinformowali mieszkańców,
że wydział śledczy KPP w Lubinie będzie prowadził śledztwo w sprawie, zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń.

„Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Powiadomiony został także lekarz weterynarii, który będzie sprawdzał czy pies zdradza objawy psa agresywnego. Jeżeli potwierdzi się, ze pies jest agresywny to weterynarz ma prawo odebrać go jego właścicielowi. Właściciele psów zaatakowanych przez amstafa zostali wielokrotnie poinformowani, że także oni ponoszą odpowiedzialność, gdyż nie dopełnili obowiązku upilnowania psa na swojej posesji.

Zebrani w świetlicy mieszkańcy dowiedzieli się, że w przypadku napotkania psa biegającego poza posesją to w pierwszej kolejności powinniśmy zadzwonić pod nr alarmowy 997 i to zgłosić. W miarę możliwości w to miejsce zostanie wysłany patrol policji, który będzie starał się zidentyfikować właściciela czworonoga. W przypadku ustalenie właściciela może on zostać ukarany mandatem karnym. Jeżeli sprawa będzie się powtarzać to policja kieruje sprawę do sądu. W przypadku kiedy właściciel psa nie zostanie ustalony, pies zostaje zgłoszony do odłowienia i przekazania do schroniska.

Jednocześnie w tym miejscu trzeba nadmienić, że policja juz po pierwszym ukaraniu właścicela, który nie upilnuje swojego psa może skierować sprawe do sądu.

Wyrok Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z 22 stycznia 2015 r., sygn. akt III W 228/14

Zgodnie z obietnicą po zakończeniu tematu z psem mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi na temat bezpieczeństwa . Poruszony został temat powyrywanych znaków przy drodze, które do dzisiaj leżą na parkingu przed świetlicą. Zgłoszono za szybką jazdę główną drogą Pieszków-Raszowa. Pan naczelnik z KPP zapewnił, że sprawa ta zostanie przekazana do Wydziału Ruchu Drogowego i zapewne w najbliższym czasie możemy się spodziewać patroli drogówki.
Nie zabrakło także tematu palenia śmieci w piecach. O takim fakcie, także powinniśmy informować policję. W pierwszej kolejności dzielnicowego.

***********

03.10.2017

WÓJT Z WIZYTĄ u PANA STANISŁAWA BURZYŃSKIEGO

Dostojnego Jubilata w dniu 90. urodzin odwiedził wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan
z życzeniami zdrowia i wszelkiej pomyślności. Były kwiaty, upominki i tort oraz ciepła, rodzinna atmosfera, która z pewnością jest jednym z najlepszych lekarstw na doskonałą formę w jesieni życia.

źródło: ug.lubin.pl

szczegóły wizyty TUTAJ

***********

02.10.2017

FUNDUSZ SOŁECKI NA ROK 2018 PODZIELONY

W dniu 26.09.2017 odbyło się zebranie Sołectwa Pieszków dotyczące podziału funduszu
na rok 2018.

Więcej szczegółów TUTAJ

***********

25.09.2017

NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW

Nowy harmonogram odbioru odpadów na miesiące październik-grudzień 2017 jest już dostępny w zakładce –ODPADY HARMONOGRAM

***********

20.09.2017

PODZIAŁ FUNDUSZU SOŁECKIEGO NA ROK 2018

W tym roku do podziału jest 32.202,06 zł. Na zebraniu będziemy dyskutować na jakie cele
w roku 2018 będzie rozdysponowany. Na pewno rozmowy będą dotyczyły placu zabaw, organizacji imprez typu Dożynki, Dzień Dziecka, Mikołaj, Dzień Matki itp.
Jeżeli masz jakieś pomysły jak można rozdzielić te pieniądze i chcesz pomóc
w organizowaniu imprez dla mieszkańców Pieszkowa to serdecznie zapraszamy. Zebranie odbędzie się we wtorek 26.09.2017 o godz. 18.00.

Możesz także wysłać do nas maila na adres biuro@pieszkow.pl ze swoimi uwagami
i propozycjami, które na pewno zostaną przedstawione do dyskusji Radzie Sołeckiej
i mieszkańcom na zebraniu.

***********

14.09.2017

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE

Osoby po 65. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Będą one realizowane w przychodniach w Siedlcach, Miłoradzicach, Raszówce i Szklarach Górnych, a także w Lubinie: w Medicusie przy ul. Armii Krajowej i Leśnej oraz w Ośrodku Medycyny Pracy przy ul. Słonecznej.

Zważywszy na fakt, że właśnie wśród seniorów grypa może zakończyć się w niekorzystny, czasem wręcz najbardziej dramatyczny sposób, a szczepienie jest skuteczną i bezpieczną metodą uniknięcia takich konsekwencji, zaleca się, aby każda osoba, która ukończyła 50. rok życia, zaszczepiła się przeciwko grypie w sezonie jej występowania.

Bezpłatne szczepienia na terenie Gminy Lubin finansowane są ze środków Powiatu Lubińskiego. Program realizowany będzie do 20 grudnia 2017 r.

źródło: ug.lubin

***********

12.09.2017

ŚWIĘTO PLONÓW 2017

Fajna atmosfera, pogoda dopisała. Dożynki 2017 za nami. Przygotowania do nich na dobre rozpoczęły się dzień wcześniej. Na świetlicy kończyło się podłączanie świateł dyskotekowych, a na zewnątrz dekorowanie oraz rozkładanie namiotu. W sobotę 09.09.2017 od godziny 18.00 na gości czekały już gorące kiełbaski z grila i wspaniała pogoda, która spowodowała,
że zabawa taneczna rozpoczęła się prawie z godzinnym opóźnieniem, ponieważ większość uczestników wolała bawić się na zewnątrz.

***********

30.08.2017

DOŻYNKI 2017

Dożynki odbędą się 09.09.2017 na terenie przy świetlicy. Początek o godzinie 18.00.
Tradycyjnie już na początku będzie można zjeść kiełbaskę z grila, a od godziny 20.00 przewidziana jest wspólna zabawa w świetlicy. W tym roku będziemy się bawili przy muzyce mechanicznej.

***********

27.08.2017

ODPUST W KOŚCIELE WRAZ Z MSZĄ DOŻYNKOWĄ

W sobotę 26.08.2017 w naszym kościele odbyło się Nabożeństwo Odpustowe wraz z mszą dziękczynną za zebrane w tym roku plony. Po mszy na jej uczestników przed kościołem czekał poczęstunek. Był gorący bigos i kiełbaski z grila. Nie zabrakło również domowych wypieków. Wszystko to zostało przygotowane przez grupę parafian, a fundusze na ten cel pochodziły ze zbiórki, która przez ostatnie dwie niedziele była przeprowadzana po mszy świętej przez Radę Parafialną.
Jeżeli spodobała się Państwu taka forma odpustu i uważacie, że warto by było ją powtórzyć
w przyszłym roku to napiszcie o tym do nas. Wasze spostrzeżenia i uwagi na ten temat będą dla nas cennymi wskazówkami. (adres mailowy w zakładce KONTAKT)

***********

18.08.2017

DOŻYNKI W PIESZKOWIE

Udało się dowiedzieć, że w tym roku dożynki odbędą się prawdopodobnie w dniu 09.09.2017. Na razie nic więcej na ten temat nie można napisać. Jeżeli zostanie ustalona konkretna data
i program dożynek, to informacja na ten temat zostanie zamieszczona na naszej stronie

***********

14.08.2017

SZCZEPIENIE ZWIERZĄT PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE W PIESZKOWIE

Dnia 18.08.2017
w godz. 16.00-17.30

Koło sklepu odbędzie się szczepienie zwierząt przeciw wściekliźnie.

Koszt szczepienia 25 zł

***********

07.08..2017

MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI NA ZAKUP BILETÓW AUTOBUSOWYCH

W związku z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym oraz upływem ważności biletów na powiatową komunikację publiczną informujemy, że uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, zamieszkali na terenie Gminy Lubin mogą już składać wnioski na objęcie ich Lokalnym Programem Wyrównywania Szans Edukacyjnych dzieci i młodzieży, zamieszkałych na terenie Gminy Lubin.

Wnioski można składać w terminie do 07.09.2017

1) w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza uczeń – wnioski dotyczące uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez Gminę lub Miasto Lubin

2) w Urzędzie Gminy w Lubinie w Referacie Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia
(ul. Władysława Łokietka 6a pok. nr 3) – wnioski dotyczące uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych których organem prowadzącym nie jest Gmina lub Miasto Lubin.

Za uczniów do 18 roku życia, wnioski składają rodzice lub ustanowieni opiekunowie prawni albo kurator ustanowiony dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.

Wnioski można pobrać również w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza uczeń oraz poniżej

Załącznik nr 1 – wniosek dla uczniów szkół gminnych

Załącznik nr 2 – wniosek dla uczniów niepełnoletnich

Załącznik nr 3 – wniosek dla uczniów pełnoletnich

***********

03.08.2017

DOFINANSUJĄ WYMIANĘ PIECÓW

O g ł o s z e n i e

o naborze wniosków od osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych o udzielenie dotacji celowej z budżetu gminy Lubin na likwidację wysokoemisyjnych pieców węglowych na terenie gminy Lubin

Dotacja może być udzielona na dofinansowanie kosztów inwestycji realizowanych w granicach administracyjnych gminy Lubin, obejmujących trwałą zmianę systemu ogrzewania polegającą na likwidacji tradycyjnych pieców węglowych stanowiących jedyne czynne źródło ogrzewania na:
1. ogrzewanie elektryczne,
2. olejowe lub gazowe, ogrzewanie węglowe lub peletowe, (wyłącznie kotły z automatycznym podajnikiem o sprawności min. 80%),
3. pompy ciepła.

Dotacja dotyczy wyłącznie budynków istniejących, w których na dzień złożenia wniosku był zainstalowany piec węglowy.

Więcej informacji pod adresem:http://www.ug.lubin.pl/nabor-wnioskow-o-udzielenie-dotacji-likwidacje-wysokoemisyjnych-piecow-weglowych/

 

***********

02.08..2017

500+ NABÓR WNIOSKÓW

Informujemy, że od dnia 1 sierpnia 2017 r. są wydawane i przyjmowane wnioski na nowy okres zasiłkowy 2017/2018 w sprawie ustalenia prawa do:

    • świadczenia wychowawczego w ramach programu 500+
    • świadczenia z funduszu alimentacyjnego
    • zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami

Wnioski można składać :

OSOBIŚCIE w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach – Księginice 14 w pokoju 103 w godzinach:

7:30 – 15:30 (poniedziałek, środa, czwartek)
8:00 – 16:30 (wtorek)
7:30 – 15:00 (piątek)

Za pomocą E-WNIOSKÓW – Empatia, PUE-ZUS, Bankowość Elektroniczna, Epuap

Za pośrednictwem poczty na papierowym formularzu wniosku przesłanego na adres tutejszego Ośrodka.

DRUKI:

w formie papierowej dostępne są w siedzibie GOPS Księginice,

na stronie Ośrodka http://bip.gops.lubin.pl/

oraz do pobrania ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/

***********

01.08..2017

NOWE URZĄDZENIA NA PLACU ZABAW

Część mieszkańców, głównie Pieszkowa górnego zapewne zauważyła już, że na placu zabaw pojawiły się nowe urządzenia dla dzieci.Kilka miesięcy temu pojawiła się mała wiata,
a w ubiegłym tygodniu huśtawka oraz zjeżdżalnia (zdjęcia w zakładce PLAC ZABAW)

Wcześniej jednak zdemontowano starą huśtawkę, oraz domek tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Elementy drewniane z których wykonane były urządzenia przegniły
i spróchniały.

Całości inwestycji została zrealizowana z pieniędzy pochodzących z funduszu sołeckiego na rok 2016 i 2017.

Chciałbym przypomnieć, że już niedługo po raz kolejny, my mieszkańcy Pieszkowa zajmiemy się podziałem funduszu sołeckiego na rok 2018.

***********

28.07.2017

PIELGRZYMI W PIESZKOWIE

Po rocznej przerwie pielgrzymi ponownie wrócili do Pieszkowa. W dniu dzisiejszym gościliśmy pierwszą grupę pieszej pielgrzymki Diecezji Legnickiej, która wyszła w dniu 27.07.2017
z Polkowic. Noc spędzili w Lubinie, gdzie dołączyli do nich także pielgrzymi z Lubina i jako jedna grupa wyruszyli do Legnicy z przystankiem właśnie w Pieszkowie. Jak zwykle grupa naszych mieszkańców nie zawiodła. Do Częstochowy pielgrzymi dotrą 07.08.2017. Jest to już XXV jubileuszowa pielgrzymka piesza z Legnicy na Jasną Górę

Galeria zdjęć

***********

17.07.2017

NOWY REGULAMIN PSZOK

W związku z przejęciem gospodarowania odpadami przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin publikujemy aktualny regulamin Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz oświadczenie . Nowy operator nie powoduje zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu PSZOK. Mieszkańcy Gminy Lubin nadal mogą przywozić odpady do punktu przy ul. Zielonej 1 w Lubinie.

***********

07.07.2017

NOWE ZAKUPY DO ŚWIETLICY

W zeszłym roku ze środków funduszu sołeckiego został zakupiony do naszej świetlicy ekran
i projektor multimedialny. W tym roku z funduszu zakupiliśmy laptopa, oraz oświetlenie dyskotekowe, które na pewno przyda się podczas imprez organizowanych przez sołectwo
i mieszkańców.

Oświetlenie zostało już częściowo zamontowane. Środki na podłączenie oświetlenia wygospodarowane specjalnie na ten cel i zapisane w budżecie na ten rok, od dawna są do odebrania w Ośrodku Kultury Gminy Lubin. Niestety zrealizować to zlecenie może tylko sołtys. Czekamy więc cierpliwie

***********

04.07.2017

SZEROKOPASMOWY INTERNET W GMINIE LUBIN

Jeszcze w tym roku w Gminie Lubin ma ruszyć budowa szerokopasmowego Internetu. Nowoczesną i szybką siecią światłowodową – w pierwszym etapie – ma zostać objętych 20 miejscowości Gminy Lubin. Docelowo chcielibyśmy szerokopasmowym internetem objąć całą gminę. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Budowa szerokopasmowej sieci światłowodowej – to projekt realizowany z dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu, wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

Planowana do zbudowania infrastruktura będzie obejmowała swoim zasięgiem zabudowę jednorodzinną na terenach gdzie obecnie nie ma możliwości świadczenia szerokopasmowych usług dostępu do internetu (internet, telewizja, telefon).

Światłowody będą doprowadzone nieodpłatnie do domów, jeśli taka będzie wola właściciela nieruchomości, jeśli natomiast nie będzie tym zainteresowany, wyłącznie granicy działki.

Prace związane z budową światłowodu rozpoczęły się już w ośmiu miejscowościach Gminy Lubin w: Goli, Księginicach, Składowicach, Chróstniku, Karczowiskach, Krzeczynie Wielkim, Raszówce i Wiercieniu.

źródło: UG. Lubin

***********

01.07.2017

ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE OŁTARZA W OSIEKU

W dniu 14.06.2017 w kościele parafialnym w Osieku miało miejsce odsłonięcie rekonstrukcji gotyckiego ołtarza „Tryptyk Świętych Dziewic”. Dzień później natomiast odbyło się poświęcenie ołtarza połączone z procesją Bożego Ciała. Grzecznościowo udostępniamy galerię ze zdjęciami na naszej stronie.

Galeria zdjęć

***********

26.06.2017

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA ZA NAMI

W tym roku festyn z okazji dnia dziecka odbył się dopiero 25.06.2017. Zapewne to, że dzień ten był pierwszym dniem wakacji spowodowało, że tak niewielu naszych najmłodszych mieszkańców wzięło udział w grach i zabawach przygotowanych dla nich w tym dniu.

Galeria zdjęć

***********

21.06.2017

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

Festyn odbędzie się dnia 25.06.2017 (niedziela) o godz.15.00 na placu zabaw.

***********

20.06.2017

DRUŻYNA Z PIESZKOWA NA II GMINNYM RAJDZIE ROWEROWYM

17 osób z Pieszkowa przejechało trasę 35 km z metą w Gorzelinie. Droga jaką przebyła drużyna z Pieszkowa biegła przez:
Pieszków – Osiek – Chróstnik – Krzeczyn Wielki – Górzyce – Bolanów – Zimną Wodę – Karczowiska – Gorzelin.

Nasi mieszkańcy wyruszyli w drogę o godz. 11.00, a na metę w Gorzelinie dotarli o godz.15.00.

Zmagania drużyny z Pieszkowa można obejrzeć na filmie poniżej.

DZIĘKUJĘ ZA PRZYSŁANIE MATERIAŁU.
PRZYPOMINAM, ŻE MOŻECIE NAM WYSYŁAĆ ZDJĘCIA, FILMY itp.,
A MY POSTARAMY SIĘ OPUBLIKOWAĆ JE NA NASZEJ STRONIE.

 

***********

19.06.2017

WIZYTA MISJONARZA z ARGENTYNY WZBOGACONA KONCERTEM NASZYCH MIESZKAŃCÓW

Na zaproszenie księdza proboszcza Wojciecha Skowrona w niedzielę na mszy świętej gościliśmy salezjanina księdza Andrzeja Witowskiego, który obecnie pełni misję w Argentynie. Obecni w kościele mogli się dowiedzieć naprawdę bardzo ciekawych rzeczy o życiu mieszkańców, oraz tego w jaki sposób salezjanie prowadzący tam misje wpływają na postrzeganie wiary przez tubylców.

Podczas mszy swoje umiejętności muzyczne zaprezentowali nam nasi młodsi mieszkańcy Pieszkowa wraz ze swoim nauczycielem. Na gitarach grały i śpiewały uczennice Pana Krzysztofa Węgrzyna: Wiktoria Trela i Klaudia Jędrak. Zespół uzupełniała Renata Jędrak – śpiew i Oliwia Sypeń z Lubina grająca na skrzypcach. A wspomagał je, grając także na gitarze Pan Krzysztof Węgrzyn. Naprawdę warto było przyjść, żeby to usłyszeć i zobaczyć.

Galeria zdjęć

***********

13.06.2017

NOWY PARKING PRZY KOŚCIELE

Na terenach przyległych do kościoła powstał nowy parking. Wjeżdża się na niego z drogi łączącej Pieszków z Raszową. Przejście do kościoła możliwe jest przez bramkę w ogrodzeniu.

***********

09.06.2017

DARMOWE WiFi w PIESZKOWIE

Miło mi poinformować, że uruchomiony został bezpłatny punkt dostępu do internetu dla mieszkańców Pieszkowa.
Swoim zasięgiem obejmuje teren świetlicy i tereny przyległe do świetlicy. W zależności od modelu telefonu i warunków atmosferycznych istnieje możliwość korzystania z internetu nawet za nowym przystankiem autobusowym kierując się w stronę sklepu.
Bez problemu możliwe jest korzystania z sieci w okolicach nowego przystanku. Problemy
z odbiorem, co wykazały przeprowadzone próby mogą mieć użytkownicy starszych telefonów.
Zakłócenia w dostępie do internetu będą miały także osoby siedząc w środku starego przystanku ze względu na to, że jest on metalowy.

NAZWA SIECI – SWIETLICA Wifi

Bezpłatny dostęp do internetu dla mieszkańców Pieszkowa jest możliwy dzięki sfinansowaniu
z funduszu sołeckiego.
Jednocześnie prosi się o rozważne korzystanie z tej możliwości. Bezpłatny dostęp nie oznacza, że każdy kto zaloguje się do niego jest bezimienny i nie może zostać zidentyfikowany.
Jeżeli będziecie mieli Państwo jakieś pytania bądź uwagi do uruchomionej usługi to proszę pisać na adres mailowy podany w zakładce KONTAKT

MJ

***********

08.06.2017

ANIOŁY KULTURY Z PIESZKOWA

Dwie osoby z Pieszkowa zostały wyróżnione w II edycji plebiscytu ANIOŁY KULTURY GMINY LUBIN. Wyróżnienia zostały przyznane za twórczość artystyczną i wyjątkowy wkład w rozwój kultury naszej gminy w ramach Dni Kultury Gminnej. Podczas uroczystej gali, w świetlicy wiejskiej w Oborze dyplomy odebrali Pani Emilia Wyrębska i Pan Krzysztof Węgrzyn. Pani Emilia była nominowana w kategorii LITERATURA, FILM, TEATR, a Pan Krzysztof w kategorii RĘKODZIEŁO.

Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda się namówić Panią Emilię i Pana Krzysztofa
do zaprezentowania mieszkańcom Pieszkowa swoich dzieł na naszej stronie.

***********

07.06.2017

ZAPRASZAMY NA OBCHODY DNIA BRATA ALBERTA

 

***********

05.06.2017

PODZIĘKOWANIA OD BURMISTRZA ŚWIEBODZIC

Podziękowania dla mieszkańców Pieszkowa, Osieka i Kłopotowa burmistrz Świebodzic przesłał na ręce księdza proboszcza za przekazaną pomoc pieniężną dla poszkodowanych
w wybuchu, który miał tam miejsce. Pieniądze w kwocie około 2500 zł pochodziły od mieszkańców parafii i zostały zebrane podczas nabożeństw odbywających się w czasie Świąt Wielkanocnych.

***********

04.06.2017

ZMIANY W ROZKŁADZIE NABOŻEŃSTW w KOŚCIELE w PIESZKOWIE

W związku z odbywającymi się w czerwcu I komuniami dzieci z parafii w Osieku, oraz
z obchodami święta Bożego Ciała zmianie uległ rozkład nabożeństw na najbliższe 2 tygodnie.

Sobota 10 czerwca
18.00 – Msza święta z liturgią z Niedzieli Trójcy Świętej.
W NIEDZIELĘ NIE MA MSZY ŚWIĘTEJ.

Czwartek 15 czerwca BOŻE CIAŁO
Msza święta o godz. 9.30

Sobota 17 czerwca
9.30 Spowiedź przed I komunią dla dzieci i ich rodzin

Niedziela 18 czerwca
11.00 – I Komunia święta dzieci
15.00 – Msza święta dla parafian

***********

04.06.2017

NOWA LOKALIZACJA GIMNAZJUM GMINNEGO

Od 1 września 2017 uczniowie z gminy Lubin będą uczyć się w nowym miejscu. Gmina Lubin kupiła budynek przy ul. Księcia Ludwika. Dawniej w tym miejscu mieściła się „budowlanka”
i Dom Kultury „ŻURAW”. Od 1 września mieścić się tam będzie gminne gimnazjum, a później także urząd gminy, gminne przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, ośrodek kultury oraz Punkt Obsługi Klienta Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Gminy Lubin.

***********

01.06.2017

1 CZERWCA – DZIEŃ DZIECKA

Udało się ustalić, na razie nieoficjalnie, że w tym roku impreza z okazji Dnia Dziecka
w Pieszkowie prawdopodobnie odbędzie się 24.06.2017 (sobota)

Jeżeli będzie ustalony już konkretny termin to informacja znajdzie się na naszej stronie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie będzie to środek wakacji

***********

26.05.2017

26.05 – DZIEŃ MATKI

Wszystkim Mamom
z okazji ich Święta życzymy
Spełnienia marzeń
Chwil wytchnienia
Słonecznych uśmiechów
Radości z życia

***********

10.05.2017

ZBIÓRKA ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH – PRZYPOMNIENIE

13.05.2017 SOBOTA – PARKING PRZY ŚWIETLICY

Na miejsce zbiórki będzie można przynieść wszystkie przedmioty zawierające elementy elektryczne i elektroniczne, oraz pochodzące z gospodarstw domowych: stoły, szafy, krzesła, sofy, a także dywany, wózki dziecięce, materace, rowery i zabawki dużych rozmiarów. Zostawić będzie można także wanny, drzwi, umywalki, muszle toaletowe, itp.

W ramach prowadzonej zbiórki nie będzie można jednak zostawić odpadów remontowo-budowlanych, opon, części samochodowych, odpadów zielonych, odpadów zmieszanych oraz odpadów odbieranych z posesji w systemie workowym (papier, szkło, plastik, odpady biodergadowalne). Nie będzie można także przynieść odpadów pochodzących z działalności gospodarczej i rolniczej.

źródło: UG. Lubin

***********

25.04.2017

DZIEŃ ZDROWIA W OSIEKU TAKŻE DLA MIESZKAŃCÓW PIESZKOWA

W związku z obchodami Dnia Zdrowia, w najbliższy czwartek tj. 27.04 na świetlicy w Osieku będzie okazja, aby się bezpłatnie przebadać. Każdy, kto przyjdzie w tym dniu będzie mógł sprawdzić poziomu cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, a także poddać się badaniu spirometrii oraz dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej. Badania organizowane są przez Miedziowe Centrum Zdrowia. Dodatkowo, w planie są także indywidualne konsultacje z dietetykiem.

Akcja odbędzie się w godzinach 8.45 – 12.00

***********

25.04.2017

DUŻE DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ OKIEN W KOŚCIELE – SPROSTOWANIE

W dniu 31.03.2017 zamieściłem informację o dofinansowaniu do wymiany stolarki w naszym kościele. Wynikało z niej, że Radni Gminy Lubin wsparli inwestycję kwotą 70 tys zł. pomimo, że w złożonym wniosku była kwota mniejsza niż przyznane 70 tys zł.

Z informacji uzyskanych od księdza proboszcza wynika, że kwota o jaką wnioskował ksiądz była jednak większą niż przyznane 70 tys zł. Całość zadania wyniesie około 120 tys zł.
70 tys zł. pochodzić będzie z dofinansowania przez Urząd Gminy, a pozostałe 50 tys zł
z budżetu Parafii bądź jeżeli się uda to z innej dotacji.

***********

07.04.2017

SADZIMY DRZEWKA PRZED KOŚCIOŁEM

Wczoraj, pomimo nie najlepszej pogody grupa mieszkańców Pieszkowa wraz z księdzem proboszczem sadziła przed kościołem drzewka. Razem posadzonych zostało 46 drzewek.
24 sztuki iglaków i 22 sztuki liściastych. Sadzonki zostały podarowane parafii przez jedną z firm farmaceutycznych z Lubina.

galeria zdjęć znajduje się w zakładce – NASZ KOŚCIÓŁ/PRACE PRZY KOŚCIELE –

***********

06.04.2017

PROGRAM 500+ W GMINIE LUBIN

1312 dzieci z Gminy Lubin skorzystało w ciągu ostatniego roku z rządowego Programu Rodzina 500 plus. Wypłacono z tego tytułu blisko 8, 4 mln zł.

Realizacja „świadczeń 500+” spowodowała skokowy wzrost w liczbie urodzeń dzieci.
W kwietniu 2016 roku wypłacono 1384 świadczenia, natomiast w miesiącu marcu 2017 roku 1433 świadczenia. W tym okresie głównie związku z ukończeniem 18 roku, bądź zmianą miejsca zamieszkania zaprzestano wypłatę 100 świadczeń.

Obecnie przyjmowanych jest średnio 20 wniosków miesięcznie. Zgłaszają się osoby, które podjęły, bądź utraciły zatrudnienie. Ma to wpływ na przyznane już świadczenie i konieczność ponownego przeliczenia dochodu. Tym samym ustalenie dalszego prawa do świadczenia.

Bieżący okres zasiłkowy kończy się dnia 30 września 2017r i do tej daty (poza wyjątkami np. ukończenie przez dziecko 18 roku życia) przyznane jest świadczenie. Wnioski na kolejny okres zasiłkowy będą przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2017r.

***********

01.04.2017

MILION ZŁOTYCH W KOLEKTURZE W PIESZKOWIE – AKTUALIZACJA

Wiemy już kto poprawnie wytypował szczęśliwe liczby.
Niespełna tydzień temu zainstalowano urządzenie umożliwiające przyjmowanie kuponów LOTTO w naszym sklepie w Pieszkowie, a już padła wygrana w wysokości 1 mln zł. Losowanie odbyło się w czwartek, a zakład postawiono w kategorii LOTTO PLUS w systemie chybił trafił. Szczęśliwe liczby to 1, 17, 23, 30, 35, 45.

Nie wiadomo czy wyżej wymienione liczby znajdują się na kuponie kogoś, kto przejeżdżał przez Pieszków, czy do gracza, który mieszka u nas lub w okolicy. Warto jednak, żeby każda osoba, która zagrała w punkcie LOTTO w Pieszkowie (Sklep „DARIO”) sprawdziła swój kupon.

To pierwsza wygrana w takiej wysokości w kolekturze w Pieszkowie i mam nadzieję, że nie ostatnia.

Tak cieszył się z wygranej mieszkaniec Pieszkowa – galeria zdjęć

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCY

***********

31.03.2017

DUŻE DOFINANSOWANIE NA WYMIANĘ OKIEN W KOŚCIELE

Kwotą aż 70 tys. zł. radni Gminy Lubin na zebraniu w dniu 30.03.2017 r. wsparli wymianę stolarki w naszym kościele w Pieszkowie.Wniosek złożony przez księdza proboszcza opiewał na dużo mniejszą kwotę. Tak duże dofinansowanie stało się możliwe dzięki zwiększeniu przez Urząd Gminy Lubin z 300 tys. zł. do 500 tys. zł. całkowitej kwoty przeznaczonej na wszystkie projekty na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

Ostatecznie decyzją Rady Gminy Lubin udzielone zostały dotacje w wysokości:

– 80 tys. zł Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Apostołów Piotra Pawła w Szklarach Górnych na prace konserwatorskie zabytkowego ołtarza w kościele w Szklarach Górnych

– 60 tys. zł Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Niepokalanego Serca NMP w Raszówce na wymianę okien i witraży w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Raszowej – etap II.

– 25 tys. zł Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Św. Trójcy w Zimnej Wodzie na wzmocnienie konstrukcji i remont dachu, renowację fasad wraz z pracami odtworzeniowymi kamiennych detali architektonicznych, oraz wykonanie izolacji przeciwwilgociowej kościoła parafialnego p.w. Trójcy Świętej w Zimnej Wodzie – etap V.

– 90 tys. zł Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Św. Trójcy w Miłoradzicach na remont dachu głównego nad kościołem w Miłoradzicach – etap II.

– 50 tys. zł Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brunowie na wzmocnienie ścian i fundamentów wieży kościoła filialnego p.w. Św. Józefa Robotnika w Gorzycy.

– 70 tys. Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Chrystusa Króla w Osieku na wymianę i renowację stolarki w zabytkowym kościele filialnym p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pieszkowie.

– 45 tys. zł Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Chrystusa Króla w Osieku na wymianę i renowację stolarki w zabytkowym kościele parafialnym w Osieku.

– 80 tys. zł Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Św. Michała Archanioła w Siedlcach na remont drewnianej dzwonnicy znajdującej się przy kościele p.w. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Czerńcu.

***********

29.03.2017

AKTUALIZACJA TERMINÓW ODBIORU ODPADÓW

Prosimy o zapoznanie się z aktualnym harmonogramem, który znajduje się w zakładce „ODPADY HARMONOGRAM”.
Terminarz został zaktualizowany o miesiące maj i czerwiec 2017 r.

Jednocześnie podany został termin odbioru odpadów wielkogabarytowych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W Pieszkowie zbiórka będzie miała miejsce w dniu 13.05.2017

Jednocześnie informujemy, że harmonogram obioru odpadów na kolejne miesiące zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

***********

25.03.2017

III MIEJSCE PIESZKOWIANEK NA TRADYCJACH WIELKANOCNYCH

50 odsłon jaja wielkanocnego, główny bohater świątecznego obiadu oraz deser wielkanocny.
W tych kategoriach tym roku ”PIESZKOWIANKI” rywalizowały z 17 zespołami z całej gminy.
III miejsce zdobyły w kategorii 50 odsłon jaja wielkanocnego. Na uznanie jurorów zasłużyła potrawa o pysznie brzmiącej nazwie babeczka z jajkiem.

galeria zdjęć znajduje się w zakładce – Z ŻYCIA MIESZKAŃCÓW –

***********

23.03.2017

PIESZKOWIANKI NA TARGACH W POZNANIU

W tym roku grupa aktywna ”PIESZKOWIANKI” przywitała wiosnę na targach ogrodnictwa
w Poznaniu. Nasze panie wróciły bardzo zadowolone z wyjazdu no i oczywiście z zakupów jakie tam poczyniły, a podglądnięte aranżacje z pewnością znajdą zastosowanie w tym roku w ich ogródkach.

galeria zdjęć znajduje się w zakładce – Z ŻYCIA MIESZKAŃCÓW –

***********

21.03.2017

W KOŃCU DOCZEKALIŚMY SIĘ

Teraz czekamy na słońce 🙂

***********

14.03.2017

DZISIAJ W TVN O SKŁADOWISKU W KŁOPOTOWIE

Problemem mieszkańców Kłopotowa i okolicznych miejscowości, zainteresowała się ogólnopolska telewizja. Reporterzy programu TVN UWAGA przez kilka miesięcy przyglądali się działalności składowiska odpadów w Kłopotowie. Dziś o godzinie 19.50 na kanale TVN
w programie UWAGA będzie emitowany materiał poświęcony temu tematowi. Zachęcamy do oglądania programu.

***********

08.03.2017

Z OKAZJI ŚWIĘTA WSZYSTKIM PANIOM – WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

A wy Panowie nie zapomnijcie dzisiaj o życzeniach 🙂

***********

07.03.2017

POMÓŻ URZĘDOWI GMINY USPRAWNIĆ SYSTEM GOSPODAROWANIA ODPADAMI

Worki czy pojemniki na śmieci? Limit odbieranych nieczystości większy czy może jest wystarczający? Na te i inne sugestie oraz uwagi mieszkańców Gminy Lubin urząd czeka do końca marca br.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy o zabranie głosu w sprawie usprawnienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Czekamy na Państwa pomysły i propozycje, które udoskonaliłyby obecny system odbioru odpadów w naszej gminie. Zgłoszenia i uwagi będą analizowane i w miarę możliwości finansowych, wprowadzane w życie.

Informacje można przekazywać do Urzędu Gminy w Lubinie osobiście, pocztą tradycyjną – z dopiskiem „Propozycja zmian systemu gospodarowania odpadami na terenie Gminy Lubin” – (ul. Władysława Łokietka 6, 59-300 Lubin) lub elektroniczną (na adres: sekretariat@ug.lubin.pl).

***********

02.03.2017

DUŻE KARY ZA WYPALANIE TRAWY

Grzywna pięć tysięcy złotych oraz nawet do 10 lat więzienia grozi osobom, które będą wypalały trawę. Co roku, wraz z nadejściem wiosny wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Przypominamy, że jest to bardzo niebezpieczne i niedozwolone.

Od pokoleń panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Nic bardziej mylnego. W ogniu ginie całe bogactwo budzącej się do życia przyrody!

Wypalanie traw bardzo niekorzystnie wpływa na faunę i florę zniszczonych obszarów. Dodatkowo wypalanie traw to także zagrożenie dla ruchu drogowego. Gęsty, ścielący się dym ogranicza widoczność, co może doprowadzać do wypadków.

Z wypalaniem traw wiążą się również koszty akcji gaśniczej. Poza tym, strażacy zajęci gaszeniem palących się traw mogą nie zdążyć z pomocą do innych niebezpiecznych zdarzeń związanych z ratowaniem zdrowia lub życia. A tego nie da się już wycenić.

***********

28.02.2017

DARMOWA POMOC PRAWNA

Mieszkańcy Gminy Lubin mogą korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Porady i pomoc udzielane m.in. z zakresu prawa pracy, prawa karnego czy prawa ubezpieczeń społecznych można uzyskać w czterech punktach, które działają na terenie powiatu lubińskiego. System darmowej pomocy prawnej funkcjonuje w całym kraju od 01 stycznia 2016 roku.

Program jest rezultatem wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy. Współpraca Gminy Lubin ze Starostwem Powiatowym, zaowocowała uruchomieniem czterech punktów, w których mieszkańcy gminy mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy.

Punkt 1 – LUBIN, ul. Łokietka 6A, pok. 2 (parter) – w budynku Urzędu Gminy Lubin
Punkt 2 – ŚCINAWA, ul. Rynek 17, pok. 6 (parter) – w budynku Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa
Punkt 3,4 – LUBIN, ul. Kilińskiego 12B, pok. 116 (1 piętro) – w budynku Starostwa Powiatowego w Lubinie

Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.

***********

27.02.2017

CZY WÓJT DOTRZYMA OBIETNICY WYBORCZEJ ?

Podatek od nieruchomości w gminie wciąż jest płacony przez mieszkańców. Rzecz w tym, że wójt Tadeusz Kielan obiecywał w kampanii wyborczej jego zniesienie. Wybory wygrał, ale podatku już nie zniósł.

Standardowe gospodarstwo w gminie Lubin – dom z garażem na 10-arowej działce. Wokół trawnik, żadnych dodatkowych zabudowań. Podatek – 352 zł, podzielony na cztery raty. W tej sprawie do Urzędu Gminy wpłynęło już wiele skarg od mieszkańców.

– Mam do zapłaty prawie 400 zł, kolega ma dwa razy większą działkę, więc płaci ponad 700 zł. Wybory były w 2014 roku, wtedy jeszcze kandydat na wójta – pan Kielan – tak szumnie zapowiadał, że jak wygra, to zniesie podatek. Wygrał, podatku miało nie być, a dalej jest – narzeka jeden z mieszkańców.

Wójt tłumaczył się tym, że nie miał większości wśród radnych. Jednak teraz radni wójta Kielana od dawna mają już większość w tym gremium. Podatek mógłby więc zostać zniesiony, a złożona mieszkańcom obietnica, spełniona. Dlaczego tak się nie stało?

Podatek został w części zmniejszony, poprzez całkowite zwolnienie mieszkańców z opłat od budynków i budowli. Wysokość zwolnienia podatkowego jest różna w indywidualnych przypadkach. W niektórych gospodarstwach oscyluje w granicach 40 proc, w innych w 60 proc., w zależności od struktury gospodarstw. W skali gminy średnio obniżenie podatku od nieruchomości wyniosło 50 proc. Skutki obniżenia maksymalnych stawek podatkowych oraz wprowadzonych zwolnień w podatkach wyniosły w 2016 r. ok. 5,2 mln zł – przedstawia szczegółowe wyliczenia wójt Kielan.

Jednocześnie szef gminy tłumaczy, że ma dziś duży dylemat. Realizować kolejne inwestycje, w tym remonty dróg, czy znieść podatek.

– A ja powiem jedno. Miał znieść podatek, a nie go zmniejszyć. Co więcej, obiecywał
i zniesienie podatku, i remonty dróg. Mógł wcześniej to przeanalizować – dodaje na koniec inny z mieszkańców gminy. – Ja się czuję oszukany.

źródło: lubin.pl

***********

23.02.2017

W TYM NAJSŁODSZYM DNIU W ROKU

ŻYCZYMY WSZYSTKIM SMACZNEGO

JEST TEŻ COŚ DLA LICZĄCYCH KALORIE

***********

21.02.2017

BĘDZIE SYGNALIZACJA ŚWIETLNA W MIROSZOWICACH

Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan otrzymał zapewnienie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych
i Autostrad, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z przebudową skrzyżowania dróg krajowych nr 3 i 36 z drogą gminną prowadzącą do Miroszowic. Ma tam powstać również sygnalizacja świetlna.

Już w marcu ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie tego zadania, co oznacza, że na początku lata będzie mogła się rozpocząć przebudowa skrzyżowania i montaż sygnalizacji.

***********

16.02.2017

NOWE TERMINY ODBIORU ODPADÓW

W marcu br. nastąpią zmiany w terminach odbioru odpadów komunalnych.
Prosimy o zapoznanie się z aktualnym harmonogramem, który znajduje się w zakładce „ODPADY HARMONOGRAM”. Nowe terminy w miesiącu marcu zostały oznaczone kolorem czerwonym. Terminarz obejmuje okres od stycznia do kwietnia 2017 r.

Jednocześnie informujemy, że harmonogram obioru odpadów na kolejne miesiące zostanie opublikowany w późniejszym terminie.

źródło:ug.lubin.pl

***********

10.02.2017

NOWY BANKNOT 500-ZŁOTOWY

W dniu dzisiejszym do obiegu wszedł najwyższy polski nominał – banknot 500-złotowy z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Nowy banknot miał zamykać serię „Władcy polscy”, dlatego autorem jego wizerunku jest projektant pozostałych polskich banknotów, Andrzej Heidrich.

Nowa 500-setka choć jest większa formatowo niż pozostałe nominały, to graficznie nie odstaje od pozostałych banknotów. W ramach serii „Władcy polscy” na wszystkich dotychczasowych banknotach widnieją wizerunki polskich władców z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej, odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

Nowy banknot jest, obok 200-złotowego, najlepiej zabezpieczony, na przykład wysokiej generacji farbą zmienną optycznie.

Prace nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 roku. Do obiegu wejdzie 50 milionów sztuk tego nominału.

***********

06.02.2017

PROBLEMY NA DRODZE PIESZKÓW-OSIEK

Aż strach postawić tam nogę, strach wjechać kołami. – A co mają powiedzieć mieszkańcy Pieszkowa czy sąsiednich miejscowości, którzy codziennie jeżdżą tędy do szkoły czy pracy? – pyta jednak z Czytelniczek portalu Lubin.pl, wskazując na drogę relacji Osiek-Pieszków. Spory odcinek tej trasy pokryty jest lodem.

– Z pól ścieka woda, rowy są już pełne po brzegi, więc teraz zalewa drogę – opowiada Czytelniczka. – A że temperatura jest na minusie, na drodze zrobiła się szklanka. Warunki do jazdy są tragiczne! – narzeka.

Kobieta przyznaje, że to nie pierwsza taka sytuacja. Problem powtarza się co roku. – A zima jeszcze się przecież nie skończyła. To droga powiatowa, dzwoniłam do urzędu, ale nikt nie zareagował – dodaje.

Droga rzeczywiście jest powiatowa, ale przekazana w zarządzanie do gminy wiejskiej Lubin. Tam – jak zapewnia rzecznik wójta Maja Grohman – nikt problemu nie zgłaszał. – Ale nasze służby już od rana wiedziały, że na ten trasie konieczna jest interwencja. Obecnie trwa tam wypompowywanie wody, później przyjedzie też piaskarka, która posypie śliską nawierzchnię – zapewnia Maja Grohman.

Rzecznik przyznaje, że problem z pewnością będzie się powtarzał. – Pola są zamarznięte i nie przyjmują już wody, dlatego wszystko spływa na drogę. W naszej gestii jest utrzymanie drogi i będziemy pilnować, by była przejezdna. Konieczna jest jednak przebudowa tej trasy – zaznacza.

Maja Grohman przypomina też mieszkańcom gminy, żeby zgłaszać w urzędzie wszystkie problemy drogowe. Można to zrobić w specjalnie powołanym referacie dróg.

źródło: lubin.pl

***********

03.02.2017

CO DALEJ Z GMINNYM GIMNAZJUM ?

Od września uczniowie Gimnazjum Gminnego niestety nie będą mogli kontynuować nauki w obecnym miejscu.

Do końca bieżącego roku obowiązuje umowa z gminą miejską Lubin na dzierżawę pomieszczeń Gimnazjum nr 1. Ta umowa została nam wypowiedziana – informuje Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta Tadeusza Kielana.

Dla gminy oznacza to, że musi znaleźć nową siedzibę dla dwóch roczników gimnazjum – drugiej i trzeciej klasy. Naboru do pierwszej już nie będzie, bo – zgodnie z rewolucją oświatową – gimnazja mają być zlikwidowane.

– Szukamy budynku, w którym uczniowie drugiej i trzeciej klasy będą mogli dokończyć edukację. Na pewno będzie to jakiś budynek w Lubinie, obecnie prowadzimy rozmowy z właścicielami kilku obiektów – dodaje Maja Grohman.

źródło: lubin.pl

***********

01.02.2017

ZMIANY W PIT w 2017 ROKU

W tym roku będziemy wypełniać PIT na nowych arkuszach. Pozostałe zmiany dotyczą głównie nowych wzorów formularzy oraz modyfikacji niektórych procedur.

Zmiany dotyczą m.in. wzorów deklaracji: PIT-2, PIT-2A, PIT-2K, PIT-3, PIT-12, PIT-4R, PIT-6, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-R, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36 L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-40. Niewielkiej modyfikacji ulegną także załączniki: PIT-O, PIT-D, PIT-M, PIT-B, PIT-Z oraz PIT-ZG.

Nowością w 2016 roku jest program 500+. Świadczenia rodzinne, dodatki pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów, zasiłki porodowe czy świadczenia wychowawcze w ramach pomocy państwa w opiece nad dziećmi pozostają zwolnione z opodatkowania za rok 2016. W deklaracjach rocznych nie trzeba więc odnotowywać sum otrzymanych w ramach rządowego programu.

Opodatkowywać i wykazywać w rocznej deklaracji PIT nie trzeba także jednorazowych dodatków do emerytur lub renty. Takie kwoty nie powinny też być rozliczane przez ZUS na formularzach PIT-40 i PIT-11A. W deklaracjach nie trzeba też ujmować zasiłków macierzyńskich z KRUS oraz wsparcia otrzymanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związanych z pobytem dzieci w żłobkach czy przedszkolach.

Ostatni termin przedłożenia fiskusowi zeznań podatkowych przypada w tym roku na 2 maja.

***********

23.01.2017

ROZLICZENIE IMPREZY SYLWESTROWEJ

Osoby, które bawiły się na balu sylwestrowym w świetlicy w Pieszkowie mogą już odbierać pieniądze, które pozostały po rozliczeniu całej imprezy sylwestrowej. Do zwrotu na parę
zostało po 8 zł.
Osoby, które zechcą odebrać pieniądze, będą mogły to uczynić do dnia 05.02.2017.
Po tym czasie pozostała kwota decyzją organizatorów i za zgodą uczestników imprezy zostanie przekazana Radzie Sołeckiej i będzie wykorzystana w pierwszej kolejności na doposażenie naszej świetlicy w notebooka lub oświetlenie na imprezy.

***********

19.01.2017

GMINA LUBIN CORAZ BOGATSZA

Gmina Lubin uplasowała się na wysokim 29. miejscu w rankingu „najbogatszych
i najbiedniejszych gmin w Polsce”. Ministerstwo Finansów co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Ranking Ministerstwa Finansów obejmuje 2478 gmin.
Porównując opublikowane dane z danymi za zeszły rok, Gmina Lubin awansowała z 34 miejsca na miejsce 29.

***********

18.01.2017

UWAGA NA FAŁSZYWEGO SMS-a

„Potrzebna jest krew dla dziecka chorego na białaczkę – to bardzo rzadka grupa krwi: BRh minus. Kontakt Marzena Czyż tel.: 515 250 700”. Nie dajcie się nabrać, to zwykły łańcuszek.

Treść SMS-a krąży już od dwóch lat . Pod podanym w wiadomości numerem nikt nie odbiera. Automatyczna sekretarka informuje jedynie o przepełnionej skrzynce głosowej. Niejednokrotnie próbowano ustalić, o jakim dziecku mowa i kim jest Marzena Czyż. Według jednej wersji pierwotny apel był prawdziwy, a chorą dziewczynkę w 2015 r. właśnie dzięki SMS-owej akcji udało się uratować. W innej wersji, pani Marzena to pracownica banku, której zrobiono niewybredny dowcip, w wyniku którego ona sama musiała zmienić numer telefonu.
„Żart” przetrwał do dziś w formie łańcuszka, powielany zapewne w dobrej wierze przez nieświadomych internautów i użytkowników telefonów komórkowych.

źródło: lubin.pl

***********

03.01.2017

ZABAWA SYLWESTROWA W PIESZKOWIE

Prawie do białego rana bawili się mieszkańcy Pieszkowa w ostatnią noc roku 2016. Zabawa na dobre rozpoczęła się o godz. 20.00 i nawet nie wiadomo kiedy wybiła godz. 24.00. A jak północ to wiadomo – składanie życzeń i pokaz fajerwerków. Zresztą sami zobaczcie jak bawili się mieszkańcy Pieszkowa.

Galeria zdjęć

***********

02.01.2017

NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW

W zakładce -ODPADY HARMONOGRAM- zamieszczamy nowy harmonogram odbioru odpadów w roku 2017.
Nowy harmonogram obejmuje na razie miesiące styczeń,luty i marzec.
Jak tylko pojawi się na pozostałe miesiące roku 2017 to zamieścimy go na naszej stronie i nie zapomnimy poinformować Was o tym.

***********

24.12.2016

KOŚCIÓŁ PRZYGOTOWANY NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Szopka została ustawiona już w czwartek. W piątek zostały ubrane choinki.
Kościół w Pieszkowie jest gotowy na święta Bożego Narodzenia.

Tak wyglądało przygotowywanie kościoła przez mieszkańców

***********

23.12.2016

ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU 104

W Wigilię i Sylwestra linia 104 będzie kursowała tak jak w sobotę.
Podczas świąt, 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia linia 104 nie będzie kursowała.

***********

23.12.2016

OD 01.01.2017 WYCINKA DRZEW NA WŁASNEJ POSESJI BEZ ZEZWOLENIA

Od nowego roku będzie można wycinać drzewa na prywatnej posesji bez pozwolenia. Ustawę
o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach przegłosował Sejm tydzień temu
i bez poprawek przyjął Senat. Dokument czeka na podpis prezydenta.

Ustawa znosi konieczność występowania osób fizycznych z wnioskiem do gminy o zgodę na usunięcie drzewa.

Obecne przepisy wymagają od właściciela działki wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na wycięcie drzewa.

 

***********

21.12.2016

PRZYGOTOWANIA W KOŚCIELE DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Szopka już jest. W czwartek przywiozą choinki, a w piątek będą ubierane.
Wszystkich chętnych, którzy będą chcieli nam w tym pomóc zapraszamy w piątek 23.12.2016 od godz. 11.00

Osoby, które chcą skorzystać ze spowiedzi przed zbliżającymi się świętami przypominamy, że w czwartek 22.12.1016 od godz. 17.30 do godz. 18.00, będą mogły to zrobić w naszym kościele.

***********

13.12.2016

MIKOŁAJ W PIESZKOWIE

W tym roku św. Mikołaj ze Śnieżynką zawitali do świetlicy w Pieszkowie w sobotę 10.12.2016. Mali mieszkańcy Pieszkowa czekali na nich z niecierpliwością. Kiedy jednak już Mikołaj z saniami pełnymi prezentów wjechał do świetlicy to zabawa rozpoczęła się na dobre. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez Mikołaja. Były wyścigi przez gąsienicę, wspólne wiązanie balonów, gry i zabawy z piłką. Na końcu wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja to na co czekały przez cały dzień. Prezenty.

Galeria zdjęć

***********

12.12.2016

 PIESZKOWIANKI ZDOBYŁY III MIEJSCE

09.12.2016 w świetlicy w Krzeczynie Małym „Pieszkowianki” biorące udział w konkursie „Tradycje Bożonarodzeniowe” zdobyły III miejsce. Wśród smakołyków przyrządzonych przez nasze panie z Pieszkowa znalazły się:  „Wyluzowany kurczak o bogatym wnętrzu”, „Grilowany dorsz na kapuście kiszonej z prezentem od leśniczego”, a na deser „Choinki w śnieżnych zaspach”.

Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny pt. „Kartka Świąteczna – Anioł Bożonarodzeniowy 2016”. Wśród nagrodzonych znalazły się także dzieci z Pieszkowa.

Galeria zdjęć z konkursu

***********

11.12.2016

UCZNIOWIE Z PIESZKOWA WYRÓZNIENI

W piątek  09.12.2016 o godz. 15.00 w świetlicy wiejskiej w Oborze odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów dla uczniów i studentów z Gminy Lubin.

W tej edycji wśród nagrodzonych znalazło się aż troje uczniów  z Pieszkowa.  Dwie osoby zostały nagrodzone za bardzo wysokie wyniki w nauce i jedna za osiągnięcia sportowe.

Z wyniki w nauce nagrodzeni zostali: Klaudia Jędrak i Miłosz Jarzębowski

Za osiągnięcia sportowe nagrodę odebrała Dominika Swędrak (proszę Dominikę o przysłanie zdjęcia z gali wręczenia stypendiów)

Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Program stypendialny ma już dwudziestoletnią tradycję. Celem jego jest uhonorowanie najzdolniejszych młodych mieszkańców naszej Gminy.

Osoby, którym zostały przyznane jednorazowe stypendia uzyskały bardzo wysokie wyniki w nauce. Kryteria jakie musiały spełniać osoby ubiegające się o stypendium określone są w uchwale Rady Gminy z dnia 31 stycznia 2002r. w sprawie zasad przyznawania stypendiów dla uczniów i studentów.

***********

09.12.2016

PIESZKOWIANKI WALCZĄ O ZWYCIĘSTWO

sleater-wigilijny

na zdjęciu  fragment stołu wigilijnego Pieszkowianek z zeszłego roku

Już dzisiaj o godz. 17.00 w Krzeczynie Małym odbędzie się kolejna edycja konkursu

„Tradycje Bożonarodzeniowe”.
Nasze panie  przygotują prezentację tradycyjnego stołu wigilijnego oraz trzech potraw
w kategoriach: potrawa postna, potrawa na dzień świąteczny, deser bożonarodzeniowy.

Rozstrzygnięty zostanie także konkurs plastyczny na Kartkę Bożonarodzeniową. W tym roku tematem przewodnim konkursu był Anioł.

Podczas spotkania wystąpią grupy wokalne działające w Ośrodku Kultury Gminy Lubin: STUDIO PIOSENKI ŁAŁ i ZESPÓŁ ISKRA.

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

***********

08.12.2016

MIKOŁAJ ZAPRASZA DZIECI Z PIESZKOWA DO ŚWIETLICY

mikolaj__renifery__sanie

SOBOTA 10.12.2016 O GODZ. 17.00

***********

26.11.2016

ZMIANA LOKALIZACJI PRZYSTANKÓW

petla-pieszkow

Od poniedziałku, 28 listopada, autobusy będą zatrzymywały się na nowym przystanku, który został wybudowany wraz z budową chodnika. Dotychczasowe dwa przystanki, zostaną zlikwidowane.

Z nowego przystanku autobusy będą odjeżdżały w dwóch kierunkach tj., w kierunku do Lubina oraz w kierunku Raszowej.

***********

24.11.2016

TABLICE INFORMACYJNE W PIESZKOWIE

dsc_3

W kilku miejscach Pieszkowa pojawiły się tablice informacyjne z numerami domów.

Inicjatywa rozmieszczenia takich tablic została podjęta na zeszłorocznym zebraniu mieszkańców dotyczącym podziału funduszu sołeckiego na rok 2016. Mieszkańcy obecni na zebraniu zgłaszali problemy z dojazdem wzywanych w razie potrzeby karetek pogotowia, które bardzo często nie mogły trafić pod wezwany adres.

W tym roku roku pieniędzy starczyło na zrobienie i rozmieszczenie 5 tablic. Reszta zostanie rozmieszczona w roku 2017. Całość inwestycji została sfinansowana z funduszu sołeckiego na lata 2016 i 2017.

***********

14.11.2016

URZĄD GMINY PYTA MIESZKAŃCÓW

instalacja

W związku z możliwością przystąpienia Gminy Lubin do partnerstwa związanego z realizacją Projektu „Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej RPEP” Urząd Gminy Lubin prosi
o wypełnienie załączonej ankiety na podstawie, której zostanie określona skala zainteresowania mieszkańców Gminy Lubin ewentualnym uczestnictwem w planowanym programie prosumenckim.

Program polegał będzie na umożliwieniu mieszkańcom pozyskania środków finansowych na montaż instalacji fotowoltaicznych na jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dane pozyskane z ankiety będą stanowić podstawę ubiegania się o status partnera w projekcie ,,Regionalny Program Energetyki Prosumenckiej RPEP”.

Przedmiotowa ankieta jest badaniem wstępnym, bez którego nie będzie możliwe podjęcie dalszych czynności.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 76/84-03-121 lub 76/84-03-128.

Ankieta do pobrania

źródło: ug.lubin.pl

***********

12.11.2016

ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU – PRZYPOMNIENIE

14.11.2016 PONIEDZIAŁEK – PARKING PRZY ŚWIETLICY

Na miejsce zbiórki będzie można przynieść wszystkie przedmioty zawierające elementy elektryczne i elektroniczne, pochodzące z gospodarstw domowych, stoły, szafy, krzesła, sofy, a także dywany, wózki dziecięce, materace, rowery i zabawki dużych rozmiarów. Zostawić będzie można także wanny, drzwi, umywalki, muszle toaletowe, itp.

W ramach prowadzonej zbiórki nie będzie można jednak zostawić odpadów remontowo-budowlanych, opon, części samochodowych, odpadów zielonych, odpadów zmieszanych oraz odpadów odbieranych z posesji w systemie workowym (papier, szkło, plastik, odpady biodergadowalne). Nie będzie można także przynieść odpadów pochodzących z działalności gospodarczej i rolniczej.

źródło: UG. Lubin

***********

06.11.2016

PO CICHU WRACA TEMAT ODKRYWKI

tereny objęte odkrywką

tereny objęte odkrywką

W hotelu Milenium w Legnicy odbyła się konferencja poświęcona eksploatacji węgla brunatnego złoża Legnica. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie całkowity brak informacji o tej, jakże ważnej dla mieszkańców regionu, inicjatywie. Wygląda na to, że cichaczem, niemalże konspiracyjnie sprawa budowy w naszym regionie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego wraca…

Organizatorami konferencji była Politechnika Wrocławska, Towarzystwo Konsultantów Polskich i… Wójt Gminy Lubin. Na konferencję zaproszono wprawdzie sołtysów wsi z gminy i niektórych radnych. Niektórych, gdyż radni opozycyjni nie otrzymali nie tylko zaproszeń, ale nawet informacji, że taka konferencja się odbywa. Gmina tłumaczy się, że współorganizatorem została jedynie z uprzejmości i dlatego nie zapraszała nikogo pozostawiając to w gestii innych organizatorów.

Cały artykuł dostępny tutaj http://elubin.pl/wiadomosci,15756.html

***********

31.10.2016

ZMIANY W KURSOWANIU LINII 104

W związku z dniem Wszystkich Świętych w dniu 01.11.2016 autobus linii 104 (przystanek Kościuszki Dworzec PKS),będzie kursował tak jak w sobotę.

źródło: ug.lubin.pl

***********

28.10.2016

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY

zmiana-czasu-na-zimowy

W nocy 29(sobota) na 30(niedziela) października cofniemy wskazówki zegarka z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę na sen.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma przyczynić się do maksymalnego wykorzystania światła dziennego oraz oszczędności energii. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie obowiązuje ona bez ustanku od 1977 roku.

***********

25.10.2016

PRZERWY W DOSTAWIE PRĄDU

W związku z trwającymi pracami przy budowie chodnika, w dniu 25.10.2016 mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu od numeru 27A do 40 oraz działki nr. 86/6, 85, 86/7, 88/1, 88/2, 88/11

***********

20.10.2016

PARKOWANIE W NIEDZIELE PRZED MSZĄ ŚWIĘTĄ

    W związku z ograniczoną ilością miejsc parkingowych przed kościołem, w niedzielę na czas nabożeństwa będzie można zaparkować na parkingu przy świetlicy. Bramy wjazdowe na parking będą otwierane od godz. 10.00

***********

17.10.2016

PROJEKT AGLOMERACJI PRZEGŁOSOWANY PRZEZ RADNYCH

mapa-gminy

    Plan przyłączenia kolejnych siedemnastu miejscowości Gminy Lubin do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Lubinie został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Gminy Lubin oraz Radę Miejską w Lubinie. Teraz projektem aglomeracji zajmą się radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

      Z dotacji, której rząd szacowany na 55-60 mln, sfinansowane zostałoby przyłączenie kolejnych 17 miejscowości Gminy Lubin do miejskiego systemu. Cztery podpięte są do niego od 2006 r. To Gorzyca, Gola, Krzeczyn Mały i Krzeczyn Wielki. Teraz dołączyłby Księginice, Składowice, Ustronie, Siedlce, Dąbrowa Górna, Czerniec, Niemstów, Pieszków, Osiek, Kłopotów, Miroszowice, Chróstnik, Lisiec, Bukowna, Wiercień, Zimna Woda i Obora.

źródło: UG. Lubin

***********

12.10.2016

JUTRO CZĘŚĆ MIESZKAŃCÓW BEZ PRĄDU

    13.10.2016 w czwartek w godz. od 8.00 do 18.00 nastąpią przerwy w dostawie prądu.

Wyłączenie prądu planowane jest na posesjach 27-40 oraz niektórych działkach (86/6, 85, 86/7, 88/1, 88/2, 88/11).

***********

11.10.2016

ZAGINĘŁA KOTKA

    W piątek 07.10.2016 na terenie Pieszkowa zaginęła kotka o imieniu Marysia.

Jeżeli ktokolwiek z mieszkańców ją widział, proszony jest o informację na adres:

biuro@pieszkow.pl

lub pod numer telefonu 795-321-087

za wszelkie informacje z góry dziękujemy.

***********

10.10.2016

CZY WÓJT DOTRZYMA OBIETNICY ?

    Ostatnio głośno dyskutowany wśród mieszkańców gminy jest plan utworzenia aglomeracji Lubin. Miasto i gmina wiejska Lubin tworzą aglomerację pod olbrzymi projekt inwestycyjny dotyczący gospodarki wodno-ściekowej. Dzięki temu ścieki z gminy trafią do oczyszczalni w Lubinie i będzie można wyremontować rurociąg oraz tutejszą oczyszczalnię.  Pisaliśmy o tym m.in. na naszej stronie w dniu 15.09.2016 (tekst znajduje się niżej w dziale aktualności).

    Część radnych naszej gminy jest za utworzeniem aglomeracji, a część przeciw. Kto ma rację? Radni przeciwni temu pomysłowi argumentują to możliwością podwyżek za odprowadzane ścieki oraz likwidacją majątku gminy. W związku z takimi głosami radnych wójt Tadeusz Kielan obiecał zapytać nas, mieszkańców gminy, o zdanie na ten temat. Tekst znajduje się tutaj. Jednak teraz dowiadujemy się, że żadnych konsultacji może nie być, a nasz głos zastąpią opinie radnych Lubina i radnych Gminy Lubin. Przeczytać o tym możemy w tym miejscu .

***********

07.10.2016

ZBIÓRKA ZUŻYTEGO SPRZĘTU

14.11.2016 PARKING PRZY ŚWIETLICY

Na miejsce zbiórki będzie można przynieść wszystkie przedmioty zawierające elementy elektryczne i elektroniczne, pochodzące z gospodarstw domowych, stoły, szafy, krzesła, sofy, a także dywany, wózki dziecięce, materace, rowery i zabawki dużych rozmiarów. Zostawić będzie można także wanny, drzwi, umywalki, muszle toaletowe, itp.

W ramach prowadzonej zbiórki nie będzie można jednak zostawić odpadów remontowo-budowlanych, opon, części samochodowych, odpadów zielonych, odpadów zmieszanych oraz odpadów odbieranych z posesji w systemie workowym (papier, szkło, plastik, odpady biodergadowalne). Nie będzie można także przynieść odpadów pochodzących z działalności gospodarczej i rolniczej.

źródło: UG. Lubin

***********

04.10.2016

PRZERWA W DOSTAWIE WODY

brak-wody

Jutro  5 października nastąpią przerwy w dostawie wody w miejscowościach Pieszków, Raszowa i Raszowa Mała. Potrwają od  godz. 10.00 do 14.00. Związane jest to z prowadzonymi tam pracami rozbudowy sieci wodociągowej.

GZUKiM przeprasza za utrudnienia.

***********

27.09.2016

ZMIANY NA NASZEJ STRONIE

Wsłuchując się w opinię użytkowników naszej strony postanowiliśmy trochę ją zmodyfikować. Modyfikacja dotyczy działów >aktualności< i >ostatnio dodane< znajdujących się na głównej stronie. Powodem do zmian były uwagi, że >aktualności< są mało widoczne, przez co mogły zostać niezauważane ważne informacje dla mieszkańców Pieszkowa.

Postanowiliśmy zatem, że informacja w dziale >głosy mieszkańców< znajdująca się na stronie głównej, będzie wyświetlana w przypadku pojawienia się nowego maila od Państwa przez 7 dni, a następnie będzie przeniesiona na stałe do zakładki GŁOSY MIESZKAŃCÓW znajdującej się po lewej stronie naszej strony. Spowoduje to, że >aktualności< przesuną się prawie na samą górę, i znajdą się zaraz za powitaniem na stronie głównej.

Dział >ostatnio dodane< zostanie usunięty, a  każdorazowe dodanie lub zmiana elementów
(zdjęć, plików w pdf-ie, itp.) na naszej stronie pojawi się jako nowa informacja
w > aktualnościach<.

***********

24.09.2016

REALIZACJA FUNDUSZU SOŁECKIEGO NA ROK 2016

zebranie o fundusz

Podczas ostatniej informacji dotyczącej podziału funduszu sołeckiego, który odbył się na zebraniu w dniu 20.09.2016 zapomniałem umieścić informacji dotyczącej realizacji tego funduszu na rok 2016. Naprawiam swój błąd 🙂

zadanie

kwota

zrealizowano

Zakup materiałów eksploatacyjnych do kosiarek

1000

1000

Organizacja imprez integracyjnych

6.034,89

Do realizacji pozostał Mikołaj –1654

Zakup zmywarki „60” do świetlicy

1500

do realizacji

Zakup wyposażenia multimedialnego do świetlicy

5800

5200

Zakup tablic informacyjnych i ich rozmieszczenie na terenie wsi

4.000

Rozmieszczone będą w 5 punktach.Koszt 4050.

Doposażenie placu zabaw, w tym w małą wiatę

8000

Do realizacji

***********

21.09.2016

FUNDUSZ SOŁECKI NA ROK 2017 PODZIELONY

zebranie o fundusz

Nie sprawdziły się oczekiwania Rady Sołeckiej odnośnie frekwencji mieszkańców na zebraniu w sprawie podziału funduszu sołeckiego na rok 2017. Małe zainteresowanie Pieszkowian zdziwiło zarówno włodarzy jak i nielicznie przybyłych, gdyż roszczeń odnośnie potrzeb w naszej miejscowości na co dzień słyszy się bardzo wiele. Gdzie są mamy, które narzekają na kiepskie wyposażenie naszego placu zabaw i marzą o tym, aby ich dzieci korzystały z nowoczesnego, bezpiecznego sprzętu? Gdzie są osoby krytykujące sposób przygotowywania dożynek? Nieobecni. Następna szansa na realizację nowych pomysłów będzie dopiero za rok, przy tworzeniu nowego budżetu.

Przybyli na zebranie mieszkańcy starali się jednak podzielić środki sprawiedliwie, aby po trosze zaspokoić wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców. W ten sposób uchwalono następujący budżet na 2017 rok:

1. Zakup materiałów eksploatacyjnych do kosiarek – 500

2. Internet                                                                 – 400

3. Imprezy integracyjne                                            – 3500

           w tym:

                     Dożynki                    – 1000

                     Dzień dziecka i Matki – 1500

                     Mikołaj                      – 1000

4. Tablice informacyjne                                             – 7000

5. Wyposażenie multimedialne świetlicy                 – 3000

6. Doposażenie placu zabaw                                   – 14.165,34   

                                                            Razem 28.565,34 zł  
R.

***********

15.09.2016

ZAPYTAJĄ NAS MIESZKAŃCÓW O ZDANIE W SPRAWIE AGLOMERACJI ?

mapa-gminy

Do mieszkańców gminy wiejskiej Lubin trafiła ulotka przygotowana przez radnych opozycyjnych względem wójta Kielana. Chcą, aby to mieszkańcy zdecydowali i wypowiedzieli się na temat pomysłu utworzenia aglomeracji dotyczącej sieci kanalizacyjnej. Poniedziałkowa uchwała rady gminy, w której większość radnych była za utworzeniem aglomeracji nie zamyka bowiem sprawy, a dopiero ją otwiera.

O co chodzi? Podobno większość mieszkańców nie za bardzo się orientuje. A w skrócie chodzi o pomysł utworzenia przez miasto Lubin i gminę wiejską Lubin aglomeracji, by wspólnie ubiegać się o dotację na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu można by uzyskać więcej pieniędzy oraz skierować ścieki z gminy do oczyszczalni w Lubinie.

Radni opozycyjni z „Razem dla gminy Lubin” chcą więc, by zapytać o zdanie mieszkańców gminy. Przygotowali ulotkę, by jak mówią poinformować o wszystkim ludzi. Wypunktowują
w niej, to co według nich złego przyniesie stworzenie aglomeracji.

Nie jest ważne czy ścieki płyną do miejskiej czy gminnej oczyszczalni. Mieszkańca interesuje czy nie będzie płacił więcej. Uzależnienie się od miasta może spowodować podwyżki. Ta nieufność to wina władz Lubina, które już kiedyś postawiły nas „pod ścianą” w sytuacji, gdy oba samorządy nie potrafiły się porozumieć w sprawie opłat za uczniów z gminy chodzących do szkół miejskich i wtedy chciały nasze dzieci wyrzucić ze szkół mówi Paweł Łukasiewicz
z „Razem dla gminy Lubin”, klubu opozycyjnego w stosunku do wójta Tadeusza Kielana. .

Władze gminy cały czas przypominają jednak, że mówienie o podwyżkach to straszenie mieszkańców na wyrost, bo częściowa aglomeracja już istnieje i ścieki z Krzeczyna Wielkiego, Gorzycy, Goli, Krzeczyna Małego płyną do miasta. A mieszkańcy tych miejscowości nie płacą wcale więcej niż pozostali z gminy.

Według radnych najlepiej byłoby przeprowadzić konsultacje społeczne. – Największym problemem jest, że wójt oraz pracownicy urzędu gminy pracowali nad tym pomysłem i znali go od kilku miesięcy. A radni, na których spoczywa największa odpowiedzialność zostali zaskoczeni przez wójta, który oczekiwał od nich podjęcia decyzji w ciągu zaledwie sześciu dni. Uważają, że decyzję w sprawie utworzenia aglomeracji powinni podjąć mieszkańcy.

Gdy pytamy w Urzędzie Gminy Lubin o możliwość przeprowadzenia referendum lub konsultacji, okazuje się, że urząd zapyta mieszkańców o zdanie i to już wkrótce.

Rozpoczęliśmy już przygotowania do przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących m.in. rozszerzenia aglomeracji wodno-kanalizacyjnej. Spektrum badań preferencji mieszkańców będzie jednak znacznie szersze. Chcemy poprosić o opinię w wielu innych kwestiach, nurtujących zarówno społeczność gminy Lubin, jak i jej władze. Mamy nadzieję, że do końca października ankieta konsultacyjna trafi do mieszkańców – mówi wójt gminy Lubin Tadusz Kielan.

źródło: lubin.pl

***********

09.09.2016

UTRUDNIENIA POD KOŚCIOŁEM

W związku z trwającymi robotami drogowymi bardzo trudno  zaparkować w okolicach sklepu i kościoła. Osoby, które zawsze w niedzielę przyjeżdżały na mszę świętą  samochodem powinny w tym dniu rozważyć spacer do kościoła 🙂

***********

09.09.2016

zebranie o fundusz

       W dniu 20.09.2016 (wtorek) w świetlicy o godz. 18.00 odbędzie się zebranie mieszkańców dotyczące podziału funduszu sołeckiego na rok 2017

Porządek zebrania:

1.Informacja o wykorzystaniu funduszu za rok 2016

2.Podział funduszu na rok 2017

3.Sprawy różne i wolne wnioski

***********

31.08.2016

fundusz

       Już 20.09.2016 odbędzie się zebranie  mieszkańców dotyczące podziału funduszu sołeckiego na rok 2017. W roku 2016 do wykorzystania była kwota 26.334,89 zł
i została podzielona na następujące zadania – Zadania z funduszu sołeckiego na rok 2016 pdf.

Dlaczego fundusz sołecki jest tak dla nas ważny ?

         Fundusz sołecki to nasze pieniądze! Decyzja o tym, na co wydać pieniądze, należy tylko do mieszkańców, ich zdanie jest wiążące i nikt ich w podjęciu decyzji na zebraniu wiejskim zastąpić nie może. Fundusz sołec­ki to jedyne rozwiązanie w Polsce, w ramach którego o części budżetu gminy decydują bezpośrednio mieszkańcy, a ich wola zobowiązuje wójta, burmi­strza czy prezydenta do wpisania efektów owych decyzji do projektu budże­tu. Korzystajmy z tej szansy !

Dla tych mieszkańców, którzy jeszcze nie byli na zebraniu przy podziale funduszu chcę powiedzieć, że fundusz sołecki wiąże się z ożywionymi dyskusjami i wymianą poglądów. Ale to właśnie dzięki takim rozmowom powstają pomysły rozwią­zania problemów w sołectwie. I to nie tylko o to, na co wydać pieniądze, ale też o to, co jest w sołectwie ważne, jak chcemy rozwijać nasze sołectwo, kto odpowiada za drogi, rowy, tereny zielone, jak ma działać świetlica i kto musi ją utrzymać itd.

W tym roku do podziału jest kwota 28.565,34 zł.

Jeżeli masz jakieś pomysły na co rozdzielić te pieniądze to przyjdź na zebranie i zaproponuj.

         Możesz także wysłać do nas maila na adres biuro@pieszkow.pl ze swoimi uwagami
i propozycjami, które na pewno zostaną przedstawione do dyskusji radzie sołeckiej
i mieszkańcom na zebraniu.

Wykorzystaj tę szansę !

O terminie zebrania poinformujemy Państwa na naszej stronie.

***********

29.08.2016

40 LAT MINĘŁO …..

DSC_1334

Co prawda 40 lat minie za kilka dni, ale parafianie korzystając z okazji na zakończenie
niedzielnej mszy świętej złożyli życzenia urodzinowe Ks. Mirkowi. Wśród życzeń wielu łask Bożych i powodzenia w służbie kapłańskiej znalazły się też podziękowania za prowadzenie pięknych eucharystii w naszym kościele i za dowcipy, którymi nas często rozwesela.

galeria zdjęć

***********

28.08.2016

WYRÓŻNIENIE DLA PIESZKOWIANEK

DSC_1330

W dniu 27.08.2016 w ramach obchodzonych w Krzeczynie Wielkim dożynek odbył się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Lubin. W konkursie tym po raz pierwszy wziął udział także wieniec wykonany przez grupę Pieszkowianki. Naszym przedstawicielkom udało się zdobyć wyróżnienie i nagrodę w wysokości 100 zł.  W konkursie zwyciężył wieniec
z Czerniec.

galeria zdjęć z konkursu

***********

27.08.2016

ODPUST W KOŚCIELE PW. MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

W piątek 26.08.2016 w naszym kościele w Pieszkowie odbył się Odpust. Na początku mszy świętej ks. proboszcz powitał przybyłych gości:
prowadzącego  uroczystość ks. Piotra Węża – dyrektora wspólnoty Salezjańskiej NMP Wspomożenia Wiernych w Poznaniu.
Ks. Andrzeja Drwiłę, dziekana dekanatu Lubin wschód, proboszcza parafii św. Jana Sarkandra. Współbraci ze wspólnoty NSPJ w Lubinie z jej dyrektorem, dyrektorem Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie ks. Mariuszem Jeżewiczem oraz ks. Jana
Dyrektora Wspólnoty i proboszcza parafii MB Częstochowskiej w Lubinie – ks. Pawła Bujaka. Ks. proboszcza Krzysztofa Antosika z parafii Św. Trójcy z Miłoradzic.
Ks. proboszcza z parafii Niepokalanego Serca NMP z Raszówki – Stanisława Buchtę
i ks. Tadeusza Winnickiego.
Ks. proboszcz Wojciech Skowron podziękował za pomoc w przygotowaniach i uczestnictwo we mszy świętej pochodzącemu z naszego Pieszkowa klerykowi Mateuszowi oraz klerykom Jarosławowi i Piotrowi. Podziękowania otrzymał także Tomasz Plicha – szafarz Najświętszej Eucharystii i Liturgicznej Służby Ołtarza w Pieszkowie.
Oczywiście nie zapomniał podziękować także chórowi z parafii św. MM Kolbe w Lubinie oraz wszystkim przybyłym na uroczystość.

galeria zdjęć z Odpustu

***********

22.08.2016

DOŻYNKI 2016 JUŻ ZA NAMI

7

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w kościele o godz.16.00.  Po mszy uroczystości przeniosły się do świetlicy, gdzie wystąpił zespół Leśne Echo z Raszówki.
Równocześnie na terenie przy świetlicy trwało grillowanie, gdzie każdy z mieszkańców mógł spróbować gorącej kiełbaski.
O godzinie 20.00 rozpoczęła się impreza taneczna z zespołem BRAVO, która potrwała do późnych godzin nocnych.

galeria zdjęć z dożynek 2016

***********

16.08.2016

NIE ZAPARKUJESZ JUŻ POD URZĘDEM GMINY

zakaz wjazdu

W ostatnich dniach mieszkańców Naszej gminy, którzy przyjeżdżają do urzędu załatwiać różnego rodzaju sprawy, czeka niemiła niespodzianka. Parking, z którego do tej pory korzystali został  zamknięty.  Przy jego wjeździe  postawiono znak drogowy informujący o zakazie wjazdu.

źródło: gmina.lubin.pl

***********

12.08.2016

ZMIANY W PROGRAMIE OBCHODÓW DOŻYNKI 2016

dożynki 2016

Zmieniły się godziny rozpoczęcia mszy świętej i imprez dożynkowych w dniu 20.08.2016

16.00 – Msza dożynkowa
17.00 – Występ zespołu Leśne Echo z Raszówki
od 17.30 – Integracja przy grillu. Teren przy świetlicy
20.00 – Zabawa taneczna w świetlicy z zespołem BRAVO

***********

10.08.2016

ZAKUP BILETÓW AUTOBUSOWYCH DLA DZIECI Z GMINY LUBIN – aktualizacja

autobus szkolny

Uczniowie gmin powiatu lubińskiego od 1 września będą musieli mieć bilety uprawniające ich do bezpłatnych przejazdów liniami Lubińskich Przewozów Pasażerskich (LPP). Wiadomo już, że za podróże młodych mieszkańców Lubina i gminy wiejskiej Lubin zapłacą samorządy.

Szykując się do uruchomienia komunikacji zbiorowej radni powiatu lubińskiego uchwalili, że przejazdy liniami LPP będą bezpłatne dla wszystkich oprócz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy mieszkają na terenie powiatu. Uczniowie muszą bowiem mieć bilety. Radni z Lubina i gminie Lubin podjęli jednak uchwały o wprowadzeniu specjalnych programów, dzięki którym dzieci będą mogły skorzystać ze wsparcia samorządu.

– Wystarczy, że rodzice podpiszą deklarację o objęcie ich dzieci programem wyrównywania szans edukacyjnych, aby uczniowie mogli dalej jeździć za darmo – wyjaśnia Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty, kultury i nadzoru właścicielskiego z Urzędu Miejskiego w Lubinie. – Dzieci rodziców, którzy nie podpiszą deklaracji, będą musiały za przejazd zapłacić – dodaje.

Na straży nowych przepisów staną kontrolerzy.

– U kierowcy autobusu będzie można nabyć bilet jednorazowy, a u przewoźnika (PKS Lubin – przyp. red.) okresowy. Powiat nie będzie organizował kontroli, bo to również będzie zadaniem przewoźnika. My wyznaczymy jedynie zakres kontroli – mówi Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury i transportu Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Rodzice uczniów szkół podstawowych i gimnazjum muszą do 7 września złożyć specjalny wniosek w szkołach, aby ich dzieci otrzymały bilet miesięczny umożliwiający darmowy przejazd komunikacją powiatową. Jeśli tego nie dopilnują, będą musieli się liczyć z ewentualnym mandatem za jazdę swojej pociechy na gapę.

Taka konstrukcja nie została wprowadzona przypadkowo. Pozwala ona gminom z powiatu lubińskiego na niższe koszty obsługi komunikacji, ponieważ – w myśl obowiązujących przepisów – za przejazdy dzieci objętych programami wyrównywania szans edukacyjnych PKS-owi zapłaci Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

żródło: lubin.pl

***********

07.08.2016

SZCZEPIENIA PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE W PIESZKOWIE

wscieklizna

Dnia 09.08.2016
w godz. 17.00-19.00

koło sklepu odbędzie się szczepienie zwierząt przeciw wściekliźnie.

***********

07.08.2016

NOWE GODZINY PRACY SKLEPU

DSC_0405

W dniach od poniedziałku 08.08.2016 do piątku 12.08.2016 sklep będzie otwarty
w godzinach:
7.00 – 11.00
15.00 – 19.00

***********

04.08.2016

ZAKUP BILETÓW AUTOBUSOWYCH DLA DZIECI Z GMINY LUBIN

autobus szkolny

Od 1września 2016 r. samorząd gminny rozpocznie realizację Lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie Gminy Lubin. Programem, objęci będą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, zamieszkali na terenie Gminy Lubin, którzy złożą wniosek o objęcie ich programem. W ramach projektu Gmina Lubin zakupi miesięczne, imienne bilety, obowiązujące w powiatowej komunikacji publicznej.

W związku z powyższym informujemy, że wnioski należy składać w terminie do 7 września 2016 r.

1) w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza uczeń – wnioski dotyczące uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez Gminę lub Miasto Lubin;

2) w Urzędzie Gminy w Lubinie w Referacie Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia
( ul. Łokietka 6a pok. nr 3) – wnioski dotyczące uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, których organem prowadzącym nie jest Gmina lub Miasto Lubin.

Za uczniów do 18 roku życia, wnioski składają rodzice lub ustanowieni opiekunowie prawni albo kurator ustanowiony dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Szczegółowe zasady i warunki realizacji „ Lokalnego programu wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży
z terenu Gminy Lubin” wraz z formularzami wniosków zostały określone w uchwale
Nr XXXVI/230/2016 Rady Gminy Lubin z dnia 29 czerwca 2016r.

Wnioski można pobrać w sekretariacie szkoły, do której uczęszcza uczeń, dostępne są również stronach www.ug.lubin.pl, www.bip.ug-lubin.dolnyslask.pl/.

Informacje na temat przedmiotowego programu udzielane są w Urzędzie Gminy w Lubinie,
ul. Łokietka 6a pok. nr 3 oraz pod nr tel. 76 84 03 181; 76 84 03 182; 76 84 03 148.

żródło: Urząd Gminy Lubin

***********

21.07.2016

MOŻNA JUŻ PŁACIĆ KARTĄ

DSC_0405

Od kilku dni w naszym sklepie jest już możliwość płatności za zakupy kartą.

***********

19.07.2016

BUDOWA CHODNIKA W PIESZKOWIE-aktualizacja

DSC_4

Trwające  prace przy budowie chodnika zbliżają się już do drogi głównej. Na dzień dzisiejszy roboty znajdują się na wysokości sklepu. Zaniepokojenie mieszkańców wzbudzała wysokość krawężników układanych wzdłuż drogi, które miały oddzielać ją od chodnika. Z informacji jakie udało się uzyskać od kierownika budowy wynika, że nie będą tak wysokie, ponieważ w tym miejscu na całej długości zostanie dolane 8cm asfaltu. Budowany chodnik ma mieć ok. 2 metry szerokości. „Wyprostowany” zostanie zakręt od sklepu do drogi głównej. Powstanie nowe oświetlenie. Koniec robót zaplanowany jest na koniec października 2016.

Będziemy śledzić wykonywane prace i na bieżąco informować o ich postępie mieszkańców na naszej stronie.

Etapy budowy chodnika i nowe zdjęcia można zobaczyć tutaj

***********

15.07.2016

ULEWY W PIESZKOWIE

Wczorajsze silne wiatry i obfite opady deszczu mogły wyrządzić wśród mieszkańców wiele szkód. Jeżeli chcesz się podzielić z nami jakie straty powstały wokół twojego domu to wyślij nam zdjęcia na adres: biuro@pieszkow.pl

***********

08.07.2016

ZAKOŃCZENIE PRAC PRZY WJEŹDZIE DO KOŚCIOŁA

DSC_1014

Zakończono prace na terenie  kościoła, które mają umożliwić wjazd do niego bezpośrednio z drogi gminnej. Ze względu na niski stan budżetu naszej parafii koszty materiałów pokryli parafianie, a prace wykonywane były przez ochotników-mieszkańców Pieszkowa. Przy budowie wjazdu brały udział następujące osoby:

Kołcz Józef

Pachowicz Stanisław

Jędrak Artur (Marcin)

Kocemba Roman

oraz

Cyrulak Józef

Jurczyk Grzegorz

Panek Dariusz

Dziękujemy także Panu Januszowi Zajdlic za udostępnienie sprzętu niezbędnego przy budowie wjazdu.

Końcowy efekt można zobaczyć tutaj

***********

05.07.2016

BUDOWA CHODNIKA W PIESZKOWIE

DSC_0998

W końcu rozpoczęły się prace nad budową tak długo wyczekiwanego przez mieszkańców chodnika. Niestety w tym roku chodnik  będzie zrobiony na odcinku 400 m. w jedną i drugą stronę. Wraz z budową chodnika wiąże się przebudowa skrzyżowania  z obecnymi przystankami. W tym miejscu ma powstać rondo z przystankiem, a te  dotychczas istniejące zostaną zlikwidowane. W miejscu gdzie teraz jest składowany piasek do budowy chodnika planowany jest parking na ok. 10 samochodów.

Będziemy śledzić wykonywane prace i na bieżąco informować o ich postępie mieszkańców na naszej stronie.

Informacje te zostały przekazane przez naszego sołtysa. Kilka dni temu zwróciłem się do Urzędu Gminy o ich potwierdzenie, niestety do dnia dzisiejszego nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Etapy budowy chodnika można zobaczyć tutaj

***********

01.07.2016

DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNE KIBICOWANIE
POLSKIEJ REPREZENTACJI
W TURNIEJU EURO 2016

Polska na Euro 2016

 Wszystkim wiernym kibicom-mieszkańcom Pieszkowa, którzy wielokrotnie mimo późnych godzin wieczornych tak licznie dopingowali polską reprezentację w naszej STREFIE KIBICA, bardzo dziękujemy.

 Plany o wspólnym spędzaniu wolnego czasu przy emocjonujących wydarzeniach sportowych zrealizowały się.

Była to nasza pierwsza impreza zainicjowana i zorganizowana od początku do końca przez nas – mieszkańców. Starania zmierzające ku stworzeniu STREFY KIBICA rozpoczęły się już we wrześniu 2015, kiedy to cały sprzęt do projekcji został ujęty w budżecie Sołectwa Pieszków na rok 2016. Sądząc po emocjach i wrażeniach po Euro 2016 wiemy, że pomysł był trafiony, a zakupiony sprzęt posłuży mieszkańcom jeszcze długo. Kibice czekają na kolejne rozgrywki 🙂

W tym miejscu należy podziękować Paniom: Katarzynie Grabowskiej i Annie Paliszkiewicz  z Ośrodka Kultury Gminy Lubin, które pomogły nam w osiągnięciu tego celu. – Dziękujemy

***********

NASZA STREFA KIBICA NA EURO 2016

01.07.2016

Wczoraj polska reprezentacja pomimo świetnej gry odpadła z Euro 2016. Trudno, ale taki jest sport. My jednak byliśmy z nimi do końca.

DSC_0961

Galeria zdjęć

25.06.2016

Dobry mecz i niesamowite emocje. Były brawa i śpiewy. Koniecznie obejrzyjcie galerię zdjęć z meczu Polska – Szwajcaria w 1/8 finału Euro 2016.

DSC_0894

Galeria zdjęć

21.06.2016

Dzisiejszy sukces polskiej reprezentacji oglądaliśmy wspólnie w naszej strefie kibica. Jak zwykle na mieszkańców Pieszkowa można zawsze liczyć.

W sobotę spodziewamy się kompletu kibiców

DSC_0824

Galeria zdjęć

17.06.2016

Pomimo późnej pory najwierniejsi kibice byli razem z naszą reprezentacją na meczu

Polska – Niemcy.

Emocji nie zabrakło do ostatniego gwizdka.

DSC_0781

Galeria zdjęć

a tak było w niedzielę na meczu Polska – Irlandia Płn.

strzałak w dół 147745_960_720

Znalazła się w Pieszkowie grupa wiernych kibiców (i kibicek 🙂), oraz jeden czworonóg, którzy

wczoraj dopingowali naszą reprezentację na Euro 2016.

DSC_0760

Galeria zdjęć

***********

11.06.2016

festyn_rodzinny_2

W dniu 11.06.2016 w Pieszkowie na placu zabaw odbył się Festyn Rodzinny. Wśród licznych gier i konkursów było malowanie twarzy, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach, zabawy w basenie z piłkami, puszczanie baniek XXL. W związku z tym, że pogoda dopisała  wszyscy bawili się świetnie.

Zapraszamy w przyszłym roku

Galeria zdjęć z festynu

***********

10.06.2016

PRACE NA ŚWIETLICY PRZED EURO 2016

Chciałbym bardzo podziękować:

Stanisławowi Balcer

Tomaszowi Plicha

Henrykowi Tomczak

za pomoc w pracach przygotowujących naszą świetlicę do Euro 2016. W dniu wczorajszym zainstalowaliśmy ekran. W sobotę ostatni etap prac. Będziemy podwieszać projektor.

Tak było w czwartek

kiedy okazało się, że uchwyt na projektor może nie dotrzeć do nas na czas znaleźliśmy wyjście awaryjne. Na Tomka zawsze można liczyć. Ale czy dałby radę tak przez 90 minut ? 🙂

A tak było w sobotę

A efekt będziecie mogli ocenić sami w niedzielę

***********

05.06.2016

EURO 2016 NA ŚWIETLICY W PIESZKOWIE

DSC2_0508

W 99% został zrealizowany cel jakim jest stworzenie strefy kibica na świetlicy w Pieszkowie. W sobotę zostały zainstalowane anteny do odbioru telewizji satelitarnej jak i naziemnej cyfrowej. Wcześniej z funduszu sołeckiego na rok 2016 został zakupiony projektor oraz ekran o wymiarach 300x200cm. W tym tygodniu na świetlicy zostanie podłączony do użytku mieszkańców internet. Naprawdę brakuje nam już niewiele. Ten 1% stanowią błahostki, które jednak zdecydują o pełnym sukcesie. W ich załatwieniu potrzebna będzie jednak pomoc sołtysa.

JEDNAK JUŻ TERAZ CHCIAŁBYM BARDZO WSZYSTKICH ZAPROSIĆ DO WSPÓLNEGO KIBICOWANIA

Za kilka dni zostanie podany szczegółowy program rozgrywanych meczów wraz z godzinami otwarcia świetlicy. Jeżeli macie jakieś pytania to proszę kierować na adres podany w zakładce KONTAKT

***********

30.05.2016

RUSZYŁA MODERNIZACJA STACJI UZDATNIANIA WODY W PIESZKOWIE

obieg-wody

Podjęcie tych prac było niezbędne, by poprawić jakość lokalnych dostaw wody. Z inwestycji skorzystają także mieszkańcy innych miejscowości na terenie gminy Lubin.

Rozbudowa stacji w Pieszkowie ma na celu zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody w godzinach szczytu. Oprócz Osieka chodzi również o inne miejscowości zasilane przez tę stację: Pieszków, Gorzelin, Kłopotów, Raszową i Raszową Małą.

W ramach tej inwestycji powstanie zbiornik do magazynowania wody uzdatnionej o pojemności 200 m³ i przebudowana zostanie instalacja technologiczna stacji. Prace obejmą też przebudowę chodników oraz placu manewrowego.

***********

23.05.2016

DZIEŃ MATKI W PIESZKOWIE

„Dziękujemy, że w tym zabieganym i zwariowanym świecie znalazłyście czas na to, aby się spotkać i wspólnie świętować ten piękny dzień” – takimi słowami przedstawiciele Rady Sołeckiej oraz grupy Pieszkowianki przywitali wszystkie mamy obecne na spotkaniu. Uczestników imprezy rozbawiły dzieci odpowiadające na pytanie: ” kto to jest mama?”, ale i nie obeszło się bez wzruszeń…

Był moment kiedy obecne mamy opowiadały o swoich mamach, tak więc były i łzy. Finalnie rozważania na temat bycia mamą zamknęły się w stwierdzeniu, że mamą się jest od rana do wieczora, 24h na dobę i do końca swojego życia…

Galeria zdjęć z imprezy

***********

23.05.2016

SESJA RADY GMINY W PIESZKOWIE

8ccd2d7570b15b2ea0e7b68469e23e76_XS

W dniu 24.05.2016 o godz. 15.00 w świetlicy wiejskiej w Pieszkowie odbędzie się sesja Rady Gminy Lubin

***********

21.05.2016

E-FAKTURA ZA ZDALNY ODCZYT

e-fakturaGminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księginicach uruchamia zdalny odczyt wodomierzy. Uzupełnieniem tego rozwiązania są elektronicznej faktury za dostawę wody i odbiór ścieków, z których będą mogli mieszkańcy gminy wiejskiej Lubin.

Elektroniczna faktura zawiera takie same informacje i posiada taką samą moc prawną, jak faktura papierowa, wręczana do tej pory odbiorcy przez inkasenta. GZUKiM wprowadza jednak odczyty zdalne, montując u mieszkańców wodomierze z nadajnikiem radiowym.

– Pracownicy odczytujący tarcze wodomierzowe nie mają bezpośredniego kontaktu z odbiorcą usług. Dlatego, aby przyspieszyć datę otrzymania faktury, zakład udostępnił możliwość przesyłania faktury w wersji elektronicznej. Obecnie staramy się rozpowszechnić informację wśród naszych klientów o takiej możliwości otrzymywania faktury – mówi Katarzyna Mazur-Babiarczyk – główny księgowy GZUKiM.

Informacje na temat elektronicznej faktury można znaleźć na stronie www.gzukim.pl lub uzyskać je bezpośrednio u pracowników Biura Obsługi Klienta zakładu. Korzystanie z e-faktury jest bezpłatne.

***********

19.05.2016

UWAGA KLESZCZE !!!!!!!

ZADBAJ O SWOJEGO PUPILA

pies i kot

Ukąszenie kleszcza to dla zwierzaka śmiertelne zagrożenie. Tygodniowo z tego powodu w polskich schroniskach ginie od kilku do nawet kilkudziesięciu czworonogów.

Tegoroczny atak tych pasożytów to prawdziwa plaga, a sezon na nie potrwa aż do jesieni. Tak obfity, jak tegoroczny, wysyp kleszczy to prawdziwa zmora dla wszystkich opiekunów czworonogów. Konsekwencje zbyt późnego wykrycia wczepienia się tych pasożytów w skórę mogą być dla zwierząt naprawdę tragiczne. – Kluczowe jest kilkanaście pierwszych godzin od ukąszenia, bo największe ryzyko zakażenia występuje w tej fazie picia krwi. To wtedy może bowiem dojść do transmisji zarazków – tłumaczy dr n. wet. Tomasz Nowak z Praktyki Weterynaryjnej My Pet. – Choroby, jakie mogą dotknąć ugryzionego czworonoga, to między innymi borelioza, piroplazmoza, hepatozoonoza, hemobartoneloza, porażenie pokleszczowe, ehrlichioza czy anaplazmoza. Niestety większość z nich jest niezwykle groźna, a często śmiertelna – dodaje. Sytuacja jest niebezpieczna również ze względu na to, że kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla pupili, ale potrafią się też przemieszczać i zmienić żywiciela na przykład na człowieka.

***********

19.05.2016

NOWE ZASADY GOSPODAROWANIA BIOODPADAMI W GMINIE LUBIN

Drastyczny wzrost ilości odbieranych odpadów biodegradowalnych na terenie Gminy Lubin spowodował wprowadzenie ograniczeń w tym zakresie. Mieszkańcy otrzymywać będą teraz cztery worki na miesiąc, a nie jak dotychczas nielimitowaną ilość, ponieważ doprowadzało to do absurdów, za które płacić musieliby wszyscy. Bez zmiany zasad odbioru bioodpadów –podwyżki byłyby nieuniknione.

– Rekordziści gromadzili jednorazowo nawet po kilkadziesiąt worków odpadów biodegardowalnych, takich przypadków jest wiele. Monitorowaliśmy sytuację od jesieni ubiegłego roku i wprowadzenie limitu ilości wydawanych worków wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie ceny odbioru odpadów musiałyby wzrosnąć, a do tego nie chcemy doprowadzić – tłumaczy Anna Marzec, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony środowiska Urzędu Gminy w Lubinie.

źródło: Urząd Gminy Lubin

  ***********

17.05.2016

W GMINIE LUBIN ROZPOCZNIE DZIAŁALNOŚĆ RADA SENIORÓW-NABÓR KANDYDATÓW

Decyzję o utworzeniu rady podjęli gminni radni. Kandydatów można zgłaszać do końca maja.

Do celów działalności rady seniorów należą: integracja osób starszych i zwiększenie ich aktywności w życiu społeczności lokalnej, profilaktyka i promocja zdrowia, zapobieganie wykluczeniu społecznemu i reprezentowanie interesów seniorów wobec władz samorządowych.

Kadencja pierwszej rady będzie trwała do końca obecnej kadencji rady gminy. Miejsce w niej zajmie 11 starszych mieszkańców gminy. Kandydatów mogą zgłaszać sami seniorzy – w tym przypadku musi być to grupa co najmniej piętnastu osób, mogąca zgłosić maksymalnie cztery kandydatury. Prawo do zgłaszania potencjalnych członków rady mają też podmioty działające na rzecz seniorów – one mogą wskazać nie więcej niż dwóch kandydatów. Pisemne zgłoszenia należy składać w Urzędzie Gminy Lubin do 31 maja do godziny 16.00.

W przypadku, gdy zgłoszonych zostanie więcej, niż 11 kandydatów, o tym, kto zasiądzie w radzie zadecydują wyniki losowania.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej web.ug.lubin.pl/new/nabor-kandydatow-do-rady-seniorow-gminy-lubin/ – link do strony

***********

04.05.2016

        Wielkie podziękowania od sołtysa

          Sołtys bardzo dziękuje osobom, które w miesiącach styczeń-luty 2016 roku pomagały

w zorganizowaniu transportu jak i w rozprowadzaniu wśród mieszkańców Pieszkowa

jabłek oraz marchewki.

W wyniku ich pomocy do mieszkańców trafiło ponad 4 tony jabłek.

W szczególności podziękowania należą się następującym osobom:

Rembisz Irena

Przybył Henryk

Przybył Marek

Godek Marian

Kocemba Romek

Cyrulak Józef

Tereba Jurek

***********

Obniżono ceny za wynajem świetlic w gminie Lubin. Zmiana dotyczy wszystkich świetlic.

Z obiektów można korzystać bez podziału, jak to miało miejsce dotychczas, na salę i kuchnię. Stawki za poszczególne pomieszczenia zostały zsumowane i zmniejszone, a przy wynajmie obiektu na co najmniej dwa dni przyjęto jeszcze niższą stawkę za dzień. Została również zmniejszona wysokość kaucji z 500 na 300 złotych. Dodatkowo dla mieszkańców gminy przyjęto zniżkę w wysokości 10 proc.

Ustalona została również opłata ryczałtowa rekompensująca koszty utrzymania świetlic, zrealizowanych w ramach projektów unijnych.

Niższe ceny wynajmu dla mieszkańców gminy mają zachęcić do częstszego korzystania z obiektów wyremontowanych i wybudowanych na potrzeby lokalnych społeczności. Szczegółowych informacji udziela Ośrodek Kultury Gminy Lubin

***********


GŁOSY MIESZKAŃCÓW

29 kwietnia, 2016 12:55 pm Published by Leave your thoughts

Zapraszamy do dyskusji

22.09.2016

Witam,
Regularnie odwiedzam Stronę Pieszkowa i czekałam na informacje dot.zebrania w sprawie podziału funduszu soleckiego. Wchodziłam na zakładkę „sołtys”,”głosy mieszkańców”,”z życia mieszkańców”, do pewnego czasu też na.archiwum wiadomości,ale widząc tam ciągle info
o Euro 2016 przestałam – w sumie to archiwum.No i tym sposobem ominęła mnie wiadomość na temat zebrania,które już się odbyło.Proponuje dodać zakładkę AKTUALNOŚCI i gromadzić tam bieżące informacje a po np tygodniu / miesiącu przerzucając je do archiwum wiadomości.

Z pozdrowieniami
Aleksandra Choniawko

odp. administratora strony:
Dziękujemy za odwiedzanie naszej strony i za tego maila.
Od początku tworzenia strony staraliśmy się, aby wszystkie bieżące aktualności były jak najbardziej czytelne i aby docierały do wszystkich mieszkańców. W tym celu przecież została stworzona ta strona.
Informacja o zebraniu pojawiła się w dniu 09.09.2016 w dziale aktualności, który znajduje się na stronie głównej (czyli w tym samym miejscu co wczorajsza informacja na temat podziału tych środków, która jak rozumiem teraz była widoczna). Strona jest tak zbudowana, że aktualności są na stronie głównej (jak w większości stron i serwisów internetowych )i z tego miejsca są dopiero przenoszone do archiwum. Należy po prostu przewinąć stronę trochę niżej. Aby wyjść na przeciw Pani uwagom przesuniemy aktualności wyżej, czyli tuż za blokiem „głosy mieszkańców”. Może w tym miejscu będą bardziej widoczne.03.06.2016

      Bardzo fajnie że ukazała się taka strona i wiadomości o mieszkańcach Pieszkowa. Szkoda tylko że tak późno to się stało i ja, pomimo tego, że z Pieszkowem jestem związany od 1983 roku nie miałem właściwych kontaktów z władzami wioski.

Starałem się o to ale nic z tego nie wychodziło i ktoś w końcu powiedział mi żebym sobie Pieszkowem głowy nie zawracał bo nikt mi nie pomoże a miałem, z powodu prowadzonej tu winnicy bardzo duże kontakty krajowe i zagraniczne i były możliwości żeby Pieszków chociaż trochę ruszyć. Dobrze więc się stało że do Pieszkowa przybyli nowi mieszkańcy, powstały nowe gospodarstwa i coś się ruszyło.

Przeczytałem historię Pieszkowa i brak mi tu współczesności. Przydałaby się np.informacja o pierwszych powojennych osadnikach, o ciekawych mieszkańcach tu obecnie mieszkających, np.o pierwszych osadnikach – rodzinach Surmaczy i Ozgów a także np.mieszkającym tu byłym pracowniku Defilu mającego złote rączki dla lutnictwa a także innego, mieszkającego tu lutnika. Z całą pewnością są tu także inni ciekawi mieszkańcy których warto by przepytać i poprosić o ich historię.

Warto może jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców dla lepszego zagospodarowania całej wioski i jej estetyki. Szkoda tylko że ja nie jestem już w stanie uczestniczyć w takich poczynaniach bo ze względu na wiek i stan zdrowia jestem zmuszony do zakończenia mojej uprawy winorośli a tym samym ograniczenia kontaktów z Pieszkowem i jego mieszkańcami.

Życzę aktywistom z Pieszkowa żeby jeszcze bardziej starali się Pieszków rozruszać a takich mieszkańców jeszcze trochę się znajdzie.

Władysław Deptuła – winnica „DEWIN” na górce pod lasem.

odp. administratora strony:

Dziękuję bardzo za odwiedzenie naszej strony i wyrażenie swojej opinii.  Pana sugestie bardzo nam się podobają i z pewnością wykorzystamy pomysł o stworzeniu nowej historii Pieszkowa.

  


WAŻNE TELEFONY

29 kwietnia, 2016 12:30 pm Published by Leave your thoughts

Urząd Gminy – centrala tel. 76 840-31-00

Pogotowie wodociagowo-kanalizacyjne GZUKIM – tel. 76 840-81-74

zgłaszanie awarii

do godz.15.00 tel. 76 840-81-74 w. 11

po godz. 15.00 tel. 691-944-023

Pogotowie energetyczne – tel. 991

Ośrodek Kultury Gminy Lubin – tel. 76 844-82-33

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – tel. 503-769-060


SKLEP

29 kwietnia, 2016 12:26 pm Published by Leave your thoughts

DSC_0405


Lokal wystawiony na sprzedaż lub do wydzierżawienia
tel. kontaktowy dla zainteresowanych 509-960-507

 


NASZA HISTORIA

25 kwietnia, 2016 5:16 pm Published by Leave your thoughts

Dawne nazwy miejscowości:

Peschendorf – 1287,Mapa Pieszkowa

Beczcendorf – ok. 1300,

Pettendorf – 1335,

Peczendorf, Peczkindorf – 1359,

Peczkindorf, Pleczkondorf – 1360,

Petzendorf – 1519,

Petschkendorf – 1789,

Petschkendorf Nieder-, Miettel-, Ober-1873,

do 1945 r.używano też nazwy Przysiółka Herbowice.

Historia wsi i dóbr:

           Według Konrada Klose wieś założona została ok. 1280 r. przez pierwszego lokatora Pexscho, (Petschko), od imienia którego wzięła nazwę. Drugi lokator Heinrich, wzmiankowany 25 lutego 1287 r. nazwał ją Heinersdorf, ale nazwa ta nie przyjęła się. Osada wymieniona w księdze fundacyjnej „Liber Fundationis” z 1305 r. jako lokowana na prawie niemieckim, wzmiankowana była następnie w 1335, 1357 i 1359 r. W 1359 r. po wieloletnim sporze z księciem legnickim Wacławem I znalazła się w posiadaniu księcia brzeskiego Ludwika I, jako część spadku odziedziczonego po ojcu Bolesławie III. Według spisu z 1613 r. sporządzonego dla księstwa legnickiego w Pieszkowie mieszkało 19 kmieci, 5 zagrodników i 6 chałupników. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej we wsi pozostało tylko 15 rodzin (ok. 80-90 osób) i wiele zagród było opuszczonych. W 1789 r. osada liczyła 13 kmiecych gospodarstw pańszczyźnianych, 7 wolnych i 12 zagrodników omłockowych, 4 pastuchów i 11 wyrobników.

         Pierwszymi znanymi właścicielami majątku ziemskiego byli Benuschius i Henryk z Żar, którzy 27 września 1359 r. sprzedali za 64 grzywny braciom Henczlinowi (Henkschlinowi), Teodorykowi, Piotrowi prezbiterowi, Tammowi i Niczkowi de Redirn (von Redern) 6 łanów i 4 pręty oczynszowane oraz 8 miar i 9 szefli jęczmienia rocznego czynszu ze swych dóbr w Pieszkowie. 28 wrześnica 1359 bracia de Redirn kupili dalsze 4 grzywny rocznego czynszu od Botho de Bruchaksdorf, który nabył go niegdyś od Benuschia i Henryka z Żar.Proces wykupu dóbr prowadzili także w 1360 r. i tak 16 marca odkupili za 123 grzywny od Henryka z Żar oprawę wdowią jego żony Dobirki (Dobirca) liczącą 12 łanów oczynszowanych i 5 prętów oraz 2 place pod budowę domu, a 30 września od Anny córki nieżyjącego Henczlina z Żar 4 grzywny rocznego czynszu dziedzicznego, z którego 2 grzywny należały się jej z dóbr brata Henryka z Żar.

        Przypuszczać należy, że w tym czasie stan własnościowy był w Pieszkowie bardziej skomplikowany. Włości miała tu także Małgorzata żona Apeczki de Wedrow, która 12 kwietnia 1360 r. sprzedała za zgodą męża 12 łanów i 5 prętów oczynszowanych wraz z czynszem dziedzicznym, dwoma placami, sądownictwem prowincjonalnym, wszystkimi obciążeniami i prawem alienacji. Inną właścicielką była też Selstrengyne, która 22 lipca 1360 r. sprzedała ze swych dóbr w Pieszkowie 4 grzywny rocznego czynszu Peszowi Heckil.

         W 1402 r. folwark w Pieszkowie należał do Agnieszki, wdowy po Ottonie Hoffie, która 2 marca sprzedała z niego grzywnę czynszu zarządcom kościoła na lubińskim zamku. W 1453 r. dziedzicem dóbr był Hans Nostitz z Siedlec, w 1499 r. współdziedzicem Melchior Magnes. Przed 1789 r. właścicielami posiadłości ziemskiej były rodziny von Hund i von Wehner, a w 1789 r. hrabia von Posadowski-Wehner, do którego należał dom pański i trzy folwarki. W 1830 r. majątek zajęty na rzecz skarbu państwa (zapewne za długi), stanowił własność hrabiego von Pfeil. W 1845 i 1848 r. należał do pana Beloch, w l. 1867 i 1870 podporucznika Wilhelma Juliusa Schröder. Przed 1873 r. nastąpił własnościowy podział dóbr na dwie części. Petschkendorf przejął bankier Joseph Friedländer z Wrocławia, Nieder Petskendorf Friedrich Lichey.

      W kolejnych latach podzielono posiadłość na trzy części, odpowiadające prawdopodobnie wcześniej wzmiankowanym folwarkom, były to Pieszków Środkowy, Górny i Dolny (Mittel-, Nieder- i Ober Petschkendorf).W latach 1886-1912 właścicielem folwarku Mittel Petschkendorf był podporucznik rezerwy Hubert von Weigel z Gorzelina, przy czym od 1898 r. należał do niego także folwark Ober Petschkendorf, a od 1905 r. jeszcze dodatkowa własność rolna (Rustikalbesitz). Od 1917 r. dominium to pozostawało w posiadaniu Toni von Weigel z Gorzelina, a następnie od 1920 r. Paula Becka, będąc w zarządzie Alice von Lorentz z domu Beck, którą w 1926 r. wzmiankowano jako właścicielkę.

        W 1930 r. Środkowy i Górny Pieszków znajdował się w rękach F.M. Hoffmana i A. Nieke. Wkrótce nastąpił jednak ponowny podział majątku Mittel- i Ober Petschkendorf. W l. 1934-1937 r. Pieszków Środkowy należał do Wernhera Margulla Landwirta, Pieszków Górny natomiast został prawdopodobnie włączony do majątku gminy. Oba folwarki nastawione były na hodowlę bydła, świń i uprawę roślin okopowych.Pieszków Dolny (Nieder Petschkendorf) dzierżawiony przez Winkelmanna, od 1886 r. znajdował się w posiadaniu rotmistrza Richarda von Decker, który przed 1898 r. włączył go do majętności Zwierzyniec (Herrschaft Dittersbach), obok majątków w Zwierzyńcu (Dittersbach) i Niemstowie Górnym (Ober Herzogswaldau) oraz folwarków w Niemstowie Podgórzu (Vorwerk Oberhof) i Miłosnej (Ischerei). Folwark w Pieszkowie Dolnym dzierżawiony przez Otto Trautmana od 1917 r., miał udziały w mleczarni i krochmalni w Niemstowie-Łazku (Rodehäuser) oraz cukrowni w Lubinie. W 1930 r. należał do Saschy Pfotenhauer z domu von Decker, właścicielki majątku w Niemstowie Podgórzu (Dittersbach Oberhof), a w 1937 r. do Güntera Michaelis-Hauswaldt. Folwarkowi towarzyszyły ogrody, a gospodarstwo nastawione było na hodowlę bydła i świń.

       O Ecclesie de Pettendorf wspominano po raz pierwszy w wykazach dziesięcin nuncjusza Galharda z ok. 1335 r. W 1493 r. wymieniono plebana Stefana Wesmera, w 1587 r. pastora Romanusa Kittel.

        Kościół został wraz z wieżą spalony w czasie wojny trzydziestoletniej w 1634 r. Z protokołów wizytacji z l. 1654-55 wynika, że chór i zakrystię nakryto prowizorycznym dachem, aby umożliwić odprawianie nabożeństw. Brakowało jednak ławek i chrzcielnicy,a tymczasową ambonę zbito z desek. Zniszczone były także plebania, szkoła i dom zakrystiana. Kościół odnowiony po 1655 r. i wyposażony w 1696 r. w chrzcielnicę, spłonął ponownie 11 lipca 1725 r. od uderzenia pioruna. Odbudowany i zbarokizowany w 1726 r.przez cesarskiego rotmistrza Christiana Bauera von Bergfeld, został poświęcony w 1727 r. W 1938 r. w czasie prowadzonych w kościele prac remontowych, odkryto drewniane rzeźby pochodzące prawdopodobnie z ołtarza głównego, z czasu przed 1530 r. Do k. XIX w. patronat nad kościołem sprawowali właściciele Pieszkowa Środkowego. Świątynia od ok. 1530 do 1945 r. należała do ewangelików.

Układ przestrzenny wsi:

       Siedlisko wsi położone przy drodze prowadzącej z Raszowej do Lubina. Układ wsi ulicowy, o trzonie wyznaczonym przez lokalną drogę biegnącą na osi wsch.-zach., krzyżującą się z traktem lubińskim. W środkowej części wsi, przy skrzyżowaniu dróg znajduje się kościół, sąsiadujący od wsch. z zespołem dworskim. Relikty dwóch innych zespołów folwarcznych usytuowane są na wschodnim i zachodnim krańcu wsi. Zabudowa zagrodowa rozlokowana wzdłuż drogi wiejskiej, po obu jej stronach. Kościół orientowany, jednonawowy, z wieżą zach. i niewyodrębnionym prezbiterium posadowiony w obrębie dawnego cmentarza przykościelnego, którego obrys pozostaje słabo czytelny ze względu na fragmentaryczne zachowanie muru ogrodzeniowego, w części rekonstruowanego.

        Przy kościele niekomponowana skupina klonów pospolitych oraz dąb i dwie lipy posadzone prawdopodobnie pierwotnie przy obecnie niezachowanej furcie cmentarnej. W rekonstruowany odcinek muru cmentarnego wmurowane płyty nagrobne. Relikty trzech historycznie potwierdzonych folwarków: Ober- Mittel- i Nieder Petschkendorf, obecnie słabo czytelne w układzie wsi.

      Najlepiej zachowany przestrzennie zespół środkowy (Mittel Petschkendorf), usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. Całkowitej degradacji uległa jednak zabudowa, z której zachowała się jedynie oficyna mieszkalna nr 19 a, z tablicą herbową z pocz. XIX w. wtórnie wmurowaną w balustradę tarasu, stodoła z pocz. XIX w. oraz część innych budynków gospodarczych – obecnie w ruinie. Zatarta została także pierwotna kompozycja przestrzenna zespołu, ponieważ w jego obrębie usytuowano nowe, współczesne budynki gospodarcze i tzw. „komórki”, o formach całkowicie kolidujących z zabudową historyczną.

        Nie zachowały się też żadne relikty parku, opisywanego w źródłach.W jeszcze większym stopniu zdegradowane zostały dwa pozostałe założenia folwarczne: (Nieder Petschkendorf) na wsch. krańcu wsi i (Ober Petschkendorf) na krańcu zach., których układ przestrzenny jest obecnie nieczytelny, a zabudowa wskutek rozbiórek i przebudów utraciła cechy stylowe

Poniżej zamieszczony jest historyczny opis Pieszkowa napisany przez Grete Kusche z domu Lehmann i Waltera Lehmann 

Tekst przetłumaczony z oryginału i udostępniony dzięki uprzejmości ks. proboszcza Wojciecha Skowrona

K R O N I K A    W I E J S K A    P I E S Z K O W A

        Pieszków —— tak nazywała się nasza rodzinna wieś w powiecie Lubin na Dolnym Śląsku. Podobno nazwa naszej wsi pochodzi od patrona i posiadacza dóbr, którego nazwisko brzmiało Petschko. Podobno byt on również fundatorem kościoła w XIV lub na początku XV stulecia. Kościół ten spłonął od uderzenia pioruna w roku 1726 i został ponownie odbudowany w przeciągu 2 lat (?)

W dniu 28.10.1728 został on ponownie poświęcony. Dwusetną jego rocznicę stanowił rok 1928. Sama miejscowość była zabudową typu szeregowego bądź łańcuchowego, położona w niewielkiej dolinie — otoczona łąkami i lasami. Oddalona była o 6 km od miasta powiatowego  Lubina i 20 km od miasta wojewódzkiego Legnicy.

Miejscowość przecięta była drogą wiodącą z Lubina przez Osiek i w dalszym ciągu przez Raszową, Lipiny i Przedborze. (Ta ostatnia miejscowość była naszą stacją kolejową).
Z Przedborza droga wiodła dalej do drogi głównej Legnica — Lubin. Równolegle do naszej wiejskiej drogi pluskał sobie strumyk zasilany przez liczne źródełka i małe rowy,a przed rokiem 1930 występujący z brzegów wskutek intensywnych opadów i zalewający niżej położone gospodarstwa rolne w dolnej części wsi.

Po wykonanej w roku 1932 melioracji i wybudowaniu wodociągu ten stan rzeczy uległ zmianie. Droga prowadząca w poprzek naszej gminy podzieliła wieś na część górną i dolną. Przy samej drodze wiejskiej uszeregowały się tu i tam zagrody wiejskie w nieregularnych odstępach. Pomiędzy mini stały jeszcze mniejsze przybudówki i domki dożywotnie. W samym środku małego placyku bezpośrednio przy drodze ruchu stał pomnik wojenny. Wokół niego grupowały się w kierunku dolnej części wsi piękna wielka plebania ze stodołą i budynek stajenny. Zamieszkiwały ją nauczyciele i gminne pielęgniarki.

Nasza gmina nie posiadała własnego proboszcza i była przyłączona do gminy kościelnej w Osieku.
Bezpośrednio obok stał kościół w otoczeniu cmentarza. Pierwotnie byt to kościół katolicki i miał bardzo piękny ołtarz, a także bardzo piękną rzadką chrzcielnicę. Jak na naszych około pięciuset członków gminy byt on dość duży, miał dwie galerie i dobrze utrzymane organy na górnej galerii. Podczas dni słonecznych, świątecznych i festynowych rozbrzmiewały trzy dzwony. Jeden z nich codziennie rano w południe i wieczorem.

Chór kościelny pod kierownictwem kantora Gaede’go przyczyniał się znacznie do upiększania uroczystych mszy.
Na lewo od wejścia do kościoła stała remiza strażacka. Do niej jak również do posiadłości kościoła przylegały włości patrona — zwane Mittelhof (dosłownie średni dwór).
Naprzeciwko kościoła znajdowała się nasza jednoklasowa szkoła z mieszkaniem, stajnią i stodołą głównego nauczyciela Gaede’go , który oprócz bardzo pięknego, dobrze pielęgnowanego przez żonę ogrodu,  miał jeszcze stację meteorologiczną i byt również pszczelarzem.

65 dzieci uczyło dwóch nauczycieli. Stacja meteorologiczna, którą nam dzieciom wolno było częściowo obejrzeć pod nadzorem pana nauczyciele Gaede’go, dawała wszystkim dzieciom wgląd w meteorologię

Przy stodole szkolnej stał również dość blisko drogi ruchu domek nocnego stróża. Stanowisko to było jeszcze do roku 1945 obsadzone – ku utrapieniu młodzieży.

Na placu wiejskim stały jeszcze w kierunku górnej części wsi, na lewo i na prawo od drogi wiejskiej po jednej gospodzie. Jedna należała do pana Koschela, który oprócz tego zajmował się jeszcze stolarka i nieco gospodarstwem rolnym.

Większa i bardziej lubiana gospoda należała do pana Fritza Friedricha, który jednocześnie posiadał jeszcze masarnię. Był on również przewodniczącym Związku Raiffeisena i Kasy Oszczędności. Również zawiadywał on także pocztą dopóki córki nie opuściły domu. W tej gospodzie odpoczywał podobno na popasie „Stary Fritz”.

Gospoda Friedricha była miejscem, w którym spotykały się rożne związki i stowarzyszenia, jak również zorganizowanej przyjemności, takie jak Związek Bojowników, Związek Śpiewaków, Grupa Tańca Ludowego młodzieży wiejskiej jak również Straż Pożarna. Młodzież wiejska chętniej bawiła się w gospodzie Koschela.

Nasz Pieszków, chłopska wieś, miał również swoich rzemieślników. Były dwa młyny wodne, dwie kuźnie, dwóch kołodzieii i jednego dekarza. Wszyscy samodzielni mistrzowie rzemieślnicy, którzy również prowadzili małe gospodarstwa rolne.

Dwa sklepy towarów mieszanych zaopatrywały mieszkańców wsi w towary codziennego użytku. Można tam było kupić prawie wszystko – od tekstyliów poprzez środki żywności, napoje alkoholowe, narzędzia ogrodnicze, aż do krowich łańcuchów. Większy ze sklepów był w posiadaniu rodziny Breytung, która również prowadziła dobrą piekarnię z bardzo smacznymi ciastkami, bułeczkami i chlebem. Ten ostatni dostarczano dwa razy w tygodniu nieodpłatnie do domów. Dwóch szewców i jeden fryzjer uzupełniali szereg osiadłych w miejscowości rzemieślników. Do tego dochodzili jeszcze murarz, ślusarz, stolarz i konserwator dróg
oraz cieśle pracujący w firmach zagranicznych. Oprócz chłopów, handlowców i rzemieślników mieszkało jeszcze kilka rodzin robotników rolnych. Pracowali oni na liczącym 150 ha majątku na końcu dolnej części wsi oraz na liczących 250 ha włościach (Mittelhof) i sami tam mieszkali lub w pobliżu. Oprócz młyna w górnej części wsi była jeszcze resztówka majątku albo folwark, który początkowo również należał do włości.

W roku 1937 te 65 ha zostało podzielone na cztery działki osadnicze. Te nowo budowane zagrody chłopskie w kierunku Chróstnika i Gorzelina dały czterem rodzinom nowy dom. Ze względów higienicznych uzyskała nasza gmina dzięki staraniom naszego burmistrza Lobe’go (który posiadał swoją. zagrodę w dolnej części wsi) i przedstawicielstwu gminy w końcu w roku 1929 wodociąg zasilany z kilku źródeł znajdujących się w górnej części wsi i który dzięki naturalnemu spadkowi działał prawie bez użycia pomp. Tylko cztery wyżej położone zagrody musiały korzystać ze stacji pomp.

Po tym gdy w roku 1922 nasza gmina wraz z sąsiednimi została przyłączona do sieci energetycznej, wodociąg ten był jedyny w bliższej okolicy.

Do tego nasz główny nauczyciel Gaede utworzył z pomocą zrzeszenia sportowego i dzieci szkolnych z kopalni piasku po wyschłym źródle nowoczesny plac sportowy przy ulicy biegnącej w kierunku Raszowej (Grossreichen). Odprowadzana przez drenaż woda miała zaopatrywać w wodę planowane na rok 1939 kąpielisko.

Wojna spowodowała, ze plan ten, jak wiele innych, spalił na panewce. Wielkie łąki, przecinane małymi potokami, które nie wysychały nawet przy upale. Dawało to w efekcie zdrową florę i faunę. Co roku wracały do naszej wsi dwie pary bocianów. Miały one swoje gniazda na drzewach zaopatrzonych w koła od wozu. Jeden wyląg ptaków odbywał się w dolnej części wsi a drugi w Mittelhofie, gdzie też rodziły się najliczniej.

W obrąbie naszej wsi znajdowały się prawie wszystkie klasy ziemi. Poczynając od strony Osieka od lasku zwanego jaskółczym ogonem, aż do lasu (Hardt) przy dolnej zagrodzie była lekka ziemia piaszczysta, gdzie najbardziej udawały się żyto, kukurydza i ziemniaki. Poczynając od Hardt wzdłuż dolnych łąk graniczących z potokiem Ditterbach aż do Kaferfeld (dosłownie pole chrząszczy) które graniczyło z Miłoradzicami i z obrębem Grossreichen, była ciężka ziemia gliniasta. Uprawiano tam pszenicę, jęczmień, owies, rzepak, buraki spożywcze i cukrowe, ogórki, koniczynę i lucernę dla karmienia inwentarza.

Wymienione tu jarzyny, warzywa i zboża uprawiane były również na polach górnej części wioski, posiadającej ziemie średnie i ciężkie. Większość zbiorów z pól zużytkowywano na paszę i tucz koni, bydła i świń, jak również drobiu. Niewykorzystane zboże sprzedawano handlarzowi w Lubinie. Buraki cukrowe dostarczano do fabryki cukru w Lubinie. Ogórki sortowane u Seidla, wędrowały następnie dalej do Lubina i Legnicy do zakładów przetwórczych znanych w całych Niemczech.

Wyprodukowane mleko było od roku 1935 dostarczane wielką bryczką do mleczarni Rodemiihle” w Zwierzyńcu, gm. Niemstów.

Dalsze szkolenie młodzieży wiejskiej odbywało się w ramach wiejskiej szkoły zawodowej prowadzonej przez głównego nauczyciela Gaede’go w naszym budynku szkolnym. Kto chciał, mógł kształcić się dalej w szkole gospodarstwa wiejskiego w Lubinie , z czego korzystało wielu.

Powrót do przeszłości

zebrał i opracował A.J

żródło:

http://www.niederschlesien.info/

http://www.lueben-damals.de